Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Majorare artificiala a salariului minim pe economie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Majorare artificiala a salariului minim pe economie domeniul ...

Majorare artificiala a salariului minim pe economie domeniul Construcții. Pentru a nu majora salariile conform legii de la 3000 lei la 4 000 lei consiliul de administrație a hotărât încălcând prevederile CCM la nivelul societății și CIM ale salariaților, introducerea sporului de vechime in salariul pentru a ajunge la salariul de baza lunar brut de 4000 lei. Cât de legală e aceasta hotărâre de modificare unilaterala a contractelor de munca și CCM ? Ce se poate face?Multumesc!
Este legala daca sindicatul a semnat actul aditional de modificare a c.c.m ... ccm reprezinta legea partilor ...
Nu s-a semnat nimic. Abia luna viitoare este stabilită inițierea negocierii CCM. Modificările făcute de ei sunt cu 1 Ianuarie 2023
Unilateral nu se poate modifica c.c.m.