avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotarare de divort.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotarare de divort.

Buna ziua.
Fratele meu a divortat in 19 oct.2022 si inca nu a primit hotararea de divort.Ar vrea sa o obtina mai repede ca sa isi faca si el ordine in viata,avand in vedere ca fosta a plecat de acasa de 2 ani .Cum ar putea obtine hotararea de divort.Ce ar trebui sa faca?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 13:31, 23 Ianuarie 2023
Sa aștepte. Ar trebui sa soseasca curand.
Poate face o cerere la instanta pt urgentarea redactarii si comunicarii hotararii.
Poate face o cerere de urgentare dar nu exista sancțiune pt judecător dacă motivează sau nu în urma cererii.
Ca regula generala in instantele romane, hotararile nu se redacteaza mai devreme de 3 -6 luni, uneori si mai tarziu.

Asta este: sistemul foarte incarcat de dosare, judecatori putini si supraincarcati, personal auxiliar insuficient etc.

Uneori si mai tarziu vin hotararile. Acum mult a fost, putin a mai ramas.

Ideea e ca si dupa ce primeste redactarea sentintei mai trebuie sa mai astepte 30 de zile spre a trece termenul legal de apel si a putea legaliza hotararea. Abia apoi isi va putea rezolva problemele la care faceti referire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Motivarea sentintei salsa salsa Am fost parte intr-un proces de uzucapiune care sa incheiat in 26 oct. 2011, urmand a se da sentinta. Sa amanat pronuntarea pe 2 noem. apoi pe 9 noem.cand sa ... (vezi toată discuția)
Recurs la divort cris_deo cris_deo Buna seara. Pe data de 30-01-2009 am avut ultimul termen la divort in care eu am fost reclamant iar la sfarsitul sedintei judecatoarea a spus a se va da ... (vezi toată discuția)
Intarziere in redactarea ordonantei de plata manuelle manuelle Buna ziua. Am o ordonanta de plata pronuntata in 23.04.2010 si nu am primit-o nici acu in original. Am sunat la judecatorie si grefierul mi-a spus ca nici ... (vezi toată discuția)