Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotarare de divort.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotarare de divort.

Buna ziua.
Fratele meu a divortat in 19 oct.2022 si inca nu a primit hotararea de divort.Ar vrea sa o obtina mai repede ca sa isi faca si el ordine in viata,avand in vedere ca fosta a plecat de acasa de 2 ani .Cum ar putea obtine hotararea de divort.Ce ar trebui sa faca?
Multumesc
Sa aștepte. Ar trebui sa soseasca curand.
Poate face o cerere la instanta pt urgentarea redactarii si comunicarii hotararii.
Poate face o cerere de urgentare dar nu exista sancțiune pt judecător dacă motivează sau nu în urma cererii.
Ca regula generala in instantele romane, hotararile nu se redacteaza mai devreme de 3 -6 luni, uneori si mai tarziu.

Asta este: sistemul foarte incarcat de dosare, judecatori putini si supraincarcati, personal auxiliar insuficient etc.

Uneori si mai tarziu vin hotararile. Acum mult a fost, putin a mai ramas.

Ideea e ca si dupa ce primeste redactarea sentintei mai trebuie sa mai astepte 30 de zile spre a trece termenul legal de apel si a putea legaliza hotararea. Abia apoi isi va putea rezolva problemele la care faceti referire.