Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua.Am lucrat la o firma din anul 2003 pana in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua.Am lucrat la o firma din anul 2003 pana in 2008 cu ...

Buna ziua.Am lucrat la o firma cu sediul in București din anul 2003 pana in 2008 cu contract de muncă de 8 ore(asta știam eu), ulterior aceasta(firma) a modificat contractul la 4 respectiv 2 ore fără acordul si fara știrea mea..Contributiile sociale au fosta platite doar la 4 respectiv 2 ore .Iar in acesti ani am vreo 17 luni (zero contribuții platite) lipsa desi eu am lucrat fara întrerupere de luni pana vineri 10 ore iar sâmbătă 8 ore. Acum am descoperit aceste nereguli ,firma este inca activa responsabilii de aceste nereguli sunt în viață.Intrebarea mea este POT SA MAI ACȚIONEZ IN INSTANTA ACEASTA FIRMA, ACESTE PERSOANE ? sau ce pot face dupa atâția ani? Multumesc..
Sully, utilizator
De unde stiti ca sunt platite/neplatite , v-a confirmat vreo institutie?
Buna ziua .Am scos de la casa de pensii stagiul de cotizare. De acolo am observat neregulile.

Cornel Vasile a scris:

De unde stiti ca sunt platite/neplatite , v-a confirmat vreo institutie?

Sully, utilizator
Acolo se depunea declarațiile lunare de c.a.s.....lipsa unor luni din stagiu de cotizare, înseamnă că nu au fost depuse acele declarații.

Dacă societatea mai exista, se pot face demersuri sa le depună acum.
Am înțeles. Mulțumesc. Credeți ca la judecătoria sectorului 5 secția a 8 a conflicte de munca se poate rezolva?

Cornel Vasile a scris:

Acolo se depunea declarațiile lunare de c.a.s.....lipsa unor luni din stagiu de cotizare, înseamnă că nu au fost depuse acele declarații.

Dacă societatea mai exista, se pot face demersuri sa le depună acum.

Nimeni nu va poate spune exact sansele dvs in instanta.