avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... M-am \"pricopsit\" cu un proces de granituire din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

M-am "pricopsit" cu un proces de granituire din partea unui nou ...

M-am "pricopsit" cu un proces de granituire din partea unui nou vecin care a achizitionat de curand acest imobil ambele imobile facand parte dintr-un imobil care la un moment dat s-a impartit intre 2 mostenitori acesti 2 mostenitori avand grija sa existe intre ei un act de partaj voluntar in care acestia isi recunosc si se obliga sa-si respecte "imparteala" asta intamplandu-se pe vremea comunista undeva prin 1977 ; imobil avand 2 corpuri de cladiri si o suprafata de 1600 mp ulterior unul dintre acesti mostenitori a vandut partea o cladire si terenul aferent care conform legilor de atunci a cazut in proprietatea statului care l-a luat in cota indiviza adica a luat pe baza acelui act de partaj voluntar suprafata de teren respectiva 50% ;parintii mei au achizitionat in 1990 de la acest cumparator acest imobil ,iar in 1992 s-a dat o lege care repunea in posesie terenurile care cadeau la stat in cazul vanzarii imobilelor in ambele contracte de vanzare-cumparare apare acel act de partaj voluntar legalizat ; parintii mei au preluat terenul in proprietate de la stat cota indiviza adica 50% din mostenirea veche asta intamplandu-se prin 1992 bun toate bune si frumoase moare al doilea mostenitor cel care n-a vandut ,iar mostenitorii vand catre persoana care m-a dat in judecata ; confirm existenta in contractul acestuia de cumparare a acelui act de partaj voluntar legalizat precum si faptul ca nu exista litigii asta intamplandu-se undeva in 2015 ulterior acest nou proprietar si-a obtinut autorizatii de demolare si constructie pentru care din cate stiu era obligat sa dea o declaratie pe propria raspundere ca nu exista litigii ; s-a vazut cu acele autorizatii in buzunar si-a mai facut o masuratoare in lipsa mea din care a reiesit cum ca eu am intrat cu gardul peste proprietatea lui el obtinandu-si avizele si a inceput procedura juridica de granituire in perioada asta a demolat vechea cladire care conform actelor detinea o suprafata mai mare si a construit intre timp 2 vile la care asteapta receptia ; expertul venit la fata locului sa masoare a contatat neregula masurii care a condus la acest proces precizez ca s-a efectuat o renovare a gardului pe o portiune de 50% pastrandu-se vechile borne pe pozitii pe vremea cand proprietar era acel mostenitor ramas proprietar care nu a intervenit cu vreo sesizare plangere ceva act ca s-ar comite o infractiune ; cum pot sa-mi salvez cheltuielile de judecata pe care acest proprietar va scapa daca isi va schimba CF-ul in vederea vanzarii acestor 2 imobile nou create ? Am inteles ca ar fi necesar un proces in care eu sa am calitatea de reclamant ; calitatea de parat nefiind luat in vederea transcrierii in CF-ul reclamantei a litigiului; dat fiind desfasurarea evenimentelor ar exista un motiv serios pentru a intenta un proces ? Ma gandeam ca odata denuntat acel act de partaj voluntar pot interveni asupra impartirii bunurilor imobile bazate pe acel act implicit avand in vedere ca cladirea mea era inferioara ca suprafata ar fi motiv aceasta denutare de o cerere de despagubire totodata blocandu-i CF-ul sa nu poata efectua miscari care sa ma lase cu o dauna chiar daca as castiga procesul de granituire; asta pe langa faptul ca s-a folosit de un fals care ulterior cu complicitatea unor institutii (cadastru) a putut fi luat in considerare de instanta eu avand masuratori cadastrale din 2008 el facandu-le in 2019 . Multumesc .

Alte discuții în legătură

Indiviziune, partaj justitiabilul justitiabilul Va rog sa-mi dati si mie niste lamuriri intr-o speta: In anul 1992, sotia supravietuitoare, dupa decesul sotului cu care a are 5 copii majori, vinde jumatate a ... (vezi toată discuția)
Nelamurire asupra partajului voluntar adi_vs adi_vs Am o nelamurire privind partajul voluntar. Spre exemplu dupa decesul unuia din soti masa succesorala este jumatate indiviziva dintr-un apartament (cealalta ... (vezi toată discuția)
Necesitate indiviziune? strykker strykker Buna ziua .Am si eu o simpla intrebare referitoare la statutul unui teren 800 mp din 1600 mp trecut in proprietatea statului odata cu achizitia dreptului de ... (vezi toată discuția)