avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul funcții 2 norme
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul funcții 2 norme

Bună ziua,

Am o întrebare rapidă: am două locuri de muncă (sistem bugetar), unul cu normă întreagă (cultură), al doilea cu jumătate de normă (cercetare).
Există vreo dispoziție legală care să-mi interzică obținerea unei norme întregi la cel de-al doilea loc de muncă?

Vă mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:16, 1 Februarie 2023
Ar putea fi doar conditia ca timpul de munca sa nu se suprapuna la cei doi angajatori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

2 contracte de munca cu 8h? Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua, se poate ca o persoana sa aiba 2 contracte individuale de munca la 2 firme diferite cu norma intreaga de luni-vineri,fiind trecut la ambele firme cu ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca lia19 lia19 Cum este legal sa se procedeze in cazul in care un salariat are doua contracte individuale de munca.Ma refer la sporul de vechime.Este legal sa-l primeasca ... (vezi toată discuția)
Medic doua norme sch sch Va rog, permite legislatia muncii ca un medic sa lucreze doua norme intregi, respectiv 7 ore la un Spital de stat si apoi 8 ore la Policlinica particulara , ... (vezi toată discuția)