Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua , va rog respectuos sa-mi spuneti daca o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua , va rog respectuos sa-mi spuneti daca o companie de ...

Buna ziua , va rog respectuos sa-mi spuneti daca o companie de furnizare a apei potabile sisteaza de totul apa rece la o asociatie de locatari care are debite restante.Eu stiu ca Ordinul 119/2014 mentioneaza ca trebuie sa asigure apa pentru locatari, sper sa nu gresesc.Va multumesc mult .
~ Conținut șters la cerere ~
Scrie undeva în ordinul menționat și ca trebuie sa asigure apa pentru locatari in mod gratuit?
Cred că nu pentru că furnizorul de apa intra in faliment,se închide și nu mai primește apa nimeni,nici locatarii care plătesc apa.
mitabiciclista, utilizator
Prin contractul de furnizre utilitati furnizorul are dreptul in cazul in care beneficiarul se inregistreaza cu sume cu titlu de restanta sa sisteze provizoriu furnizarea utilitatilor pana la plata integrala debit sau incheiere angajament de plata