avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS declaratie unica 2023
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS declaratie unica 2023

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o problema pe care o intampin la completarea Decaratiei 212.

Din cate stiu eu baza anuală calcul a CAS este de 12x salariu minim.

In formularul incarcat pe ANAF in ianuarie 2023, la sectiunea "Date privind contribuția de asigurări sociale(CAS) datorată" spune "Bază anuală calcul a CAS sau Venitul ales pentru plata CAS nu pot fi mai mici decât valoarea unui salariu minim brut pe ţară, în vigoare în anul pentru care se datorează contribuţia."
Anul trecut spunea 12 salarii minime.

Intrebarea mea este, s-a schimbat baza anuala de calcul CAS pentru anul 2022, sau este o greseala in formularul nou?

Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 3 Februarie 2023
popa_rodica, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 22:16, 3 Februarie 2023
Sunt cazuri cand se datoreaza doar pe o luna sau doua etc ....in functie de cand s-a inceput activitatea .
Nu inteleg raspunsul dumneavoastra. Daca, de exemplu, ai castigat o singura data o suma mare de bani, care este baza de calcul pentru plata CAS?
Multumesc!
Ce fel de venituri aveti ? Din ce ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul pe venit din investitii la bursa si cryptomonede MariusDanPopa MariusDanPopa Declaratia Unica 212: Sa spunem ca am obtinut venituri, ca persoana fizica, din investitiile la bursa in Romania: 100000 RON. Din venitul obtinut insa am ... (vezi toată discuția)
Notificare anaf neplata contributii la pfa voicudamian voicudamian Buna ziua, Am primit azi 14.12 notificare ANAF sector 6 privind nedeclararea CAS si CASS pentru veniturile din 2018. Subsemnatul sunt PFA si pensionar din ... (vezi toată discuția)
Ce formular depun la anaf daca am venituri din mai multe surse sub 12 salarii minime pe economie in 2018 (1900 lei) Epuree Epuree Cei care au venituri din mai multe surse, sub 12 salarii minime, si vrea sa plateasca doar CASS prin optiune, ce formular depune si unde bifeaza numai pentru ... (vezi toată discuția)