Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS declaratie unica 2023
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS declaratie unica 2023

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o problema pe care o intampin la completarea Decaratiei 212.

Din cate stiu eu baza anuală calcul a CAS este de 12x salariu minim.

In formularul incarcat pe ANAF in ianuarie 2023, la sectiunea "Date privind contribuția de asigurări sociale(CAS) datorată" spune "Bază anuală calcul a CAS sau Venitul ales pentru plata CAS nu pot fi mai mici decât valoarea unui salariu minim brut pe ţară, în vigoare în anul pentru care se datorează contribuţia."
Anul trecut spunea 12 salarii minime.

Intrebarea mea este, s-a schimbat baza anuala de calcul CAS pentru anul 2022, sau este o greseala in formularul nou?

Va multumesc!
popa_rodica, utilizator
Sunt cazuri cand se datoreaza doar pe o luna sau doua etc ....in functie de cand s-a inceput activitatea .
Nu inteleg raspunsul dumneavoastra. Daca, de exemplu, ai castigat o singura data o suma mare de bani, care este baza de calcul pentru plata CAS?
Multumesc!
Ce fel de venituri aveti ? Din ce ?