Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cu Cetatean Chinez
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cu Cetatean Chinez

Buna! Urmeaza sa ma casatoresc cu un Cetatean Chinez. El e in China, eu sunt in Elvetia. Vrem sa ne casatorim in Romania. El nu a fost niciodata in Europa. As avea si eu intrebarea, care sunt pasii care trebuie sa-i fac? Trebuie sa aplice pentru Viza D (sedere lunga) ? Dupa casatorie, va primi permis de sedere sau rezidenta? Care sunt pasii corecti care trebusa-i fac sa ne putem casatorii in Romania si el sa primeasca acte pe un termen mai lung? Va multumesc frumos!
Ii faceti invitatie prin IGI si daca vi se aprova el va aplica pentru viza de scurta sedere. In acest timp cat se va afla in Romania, va casatoriti daca asa doriti si cu certificatul de casatorie solicitati emiterea permisului de sedere. Se putea mai simplu sa va casatoriti acolo unde va aflati si solicitati transcrierea casatoriei ori direct la autoritatile romane. Odata cu eliberarea certificatului de casatorie se poate aplica ptr viza ptr reintregirea familiei Odata sosit in Romania solicitati emiterea permisului de sedere
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspuns.
Da, asa dorim, sa ne casatorim. Are voie sa se casatoreasca daca are viza de scurta sedere? Nu e viza de scurta sedere doar pentru turism sau alte activitati? Sper sa ne descurcam si sa nu gresim ceva. :)
Va multumesc din nou pentru raspuns!

Mihaela R.

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Ii faceti invitatie prin IGI si daca vi se aprova el va aplica pentru viza de scurta sedere. In acest timp cat se va afla in Romania, va casatoriti daca asa doriti si cu certificatul de casatorie solicitati emiterea permisului de sedere. Se putea mai simplu sa va casatoriti acolo unde va aflati si solicitati transcrierea casatoriei ori direct la autoritatile romane. Odata cu eliberarea certificatului de casatorie se poate aplica ptr viza ptr reintregirea familiei Odata sosit in Romania solicitati emiterea permisului de sedere