avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cu Cetatean Chinez
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cu Cetatean Chinez

Buna! Urmeaza sa ma casatoresc cu un Cetatean Chinez. El e in China, eu sunt in Elvetia. Vrem sa ne casatorim in Romania. El nu a fost niciodata in Europa. As avea si eu intrebarea, care sunt pasii care trebuie sa-i fac? Trebuie sa aplice pentru Viza D (sedere lunga) ? Dupa casatorie, va primi permis de sedere sau rezidenta? Care sunt pasii corecti care trebusa-i fac sa ne putem casatorii in Romania si el sa primeasca acte pe un termen mai lung? Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: MihaelaLu , utilizator 16:33, 5 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ii faceti invitatie prin IGI si daca vi se aprova el va aplica pentru viza de scurta sedere. In acest timp cat se va afla in Romania, va casatoriti daca asa doriti si cu certificatul de casatorie solicitati emiterea permisului de sedere. Se putea mai simplu sa va casatoriti acolo unde va aflati si solicitati transcrierea casatoriei ori direct la autoritatile romane. Odata cu eliberarea certificatului de casatorie se poate aplica ptr viza ptr reintregirea familiei Odata sosit in Romania solicitati emiterea permisului de sedere
Ultima modificare: Duminică, 5 Februarie 2023
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspuns.
Da, asa dorim, sa ne casatorim. Are voie sa se casatoreasca daca are viza de scurta sedere? Nu e viza de scurta sedere doar pentru turism sau alte activitati? Sper sa ne descurcam si sa nu gresim ceva. :)
Va multumesc din nou pentru raspuns!

Mihaela R.


SM LEGAL CONSSULT a scris:

Ii faceti invitatie prin IGI si daca vi se aprova el va aplica pentru viza de scurta sedere. In acest timp cat se va afla in Romania, va casatoriti daca asa doriti si cu certificatul de casatorie solicitati emiterea permisului de sedere. Se putea mai simplu sa va casatoriti acolo unde va aflati si solicitati transcrierea casatoriei ori direct la autoritatile romane. Odata cu eliberarea certificatului de casatorie se poate aplica ptr viza ptr reintregirea familiei Odata sosit in Romania solicitati emiterea permisului de sedere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare viza termen lung si reintregirea familiei,rezidenta permanenta in romania ptr dominicani dupa casatorie GeorgianaDutu GeorgianaDutu Buna seara, Sunt casatorita cu un cetatean Dominican din August 2013 si momentan locuim in Rep Dominicana unde a avut loc si cununia civila . Am dorii sa ... (vezi toată discuția)
Viză cetățean sirian Cesima12 Cesima12 Sunt casatorota cu un cetatean tunisian cum pot obtine viza lui pt România pentru ca la ambasada a fost refuzat de 2 ori (vezi toată discuția)
Casatorie cu cetatean albanez anny-marry anny-marry buna ziua!as vrea sa stiu care sunt pasii si actele necesare ptr o casatorie in romania cu un cetatean albanez.si daca acesta facandu-i domiciliul in romania ... (vezi toată discuția)