Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate grad 1 si PFA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate grad 1 si PFA

Buna ziua ! fiti amabili , un pensionat invaliditate grad 1 poate sa isi infiinteze un PFA fara sa isi piarda pensia ? Multumesc !
In sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc frumos , o seara buna !

Cornel Vasile a scris:

In sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.