avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua. Tatăl meu a câștigat procesul pentru ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua. Tatăl meu a câștigat procesul pentru neplata totala ...

Bună ziua. Tatăl meu a câștigat procesul pentru neplata totala a salariului în perioada 2011 pana în 2015, motiv pentru care a dat în judecata firma și a câștigat în 2017 când mai trebuia sa i dea undeva la 7000 lei la vremea respectiva. Pana acum în 2023 nu a primit încă banii chiar dacă hotărârea a fost definitiva și chiar dacă a făcut recurs firma. El a murit la final de an din cauza alcoolului în care și a încercat supărarea, foarte supărat ca nu a primit încă banii, după care a venit un plic de la executorul judecătoresc în care scria ca suma ajunsese la 14000 lei. Vreau sa continui procesul de executare pana când primesc banii respectivi și vreu sa întreb dacă știe cineva ce dobânda penalizatoare sa cer pentru aceasta întârziere la aceasta suma plus ca indicele de inflație a crescut de la acea vreme foarte mult???
Cel mai recent răspuns: Ionut mihnea , utilizator 00:00, 9 Februarie 2023
tata a apelat dupa judecata la un executor sau doar a stat si a asteptat.
Ce scrie exact in ce a primit de la executor ?
Nu prea înțeleg ce spune executorul judecătoresc, dar zice asa: pentru soluționarea dex nr. 541/2019, unde aveți calitatea de creditor

Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2023
gi-jane2, moderator
cred ca zice mai multe... citati ce scrie integral, fara nume
Subsemnatul ... executor judecătoresc, în circumscripția curții de apel ...pentru soluționarea dex 541/2019, unde aveți calitatea de creditor potrivit titlului executoriu SENTUNTA CIVILA nr. 46/LM din 15.02.2017 pronunțată de către tribunal...în dosar nr.781/122/2016 , definitiva, împotriva debitoarei administratia bazinele de apa...,cu sediul...., CUI....
Potrivit adresei de poprire comunicata(cu dovada de primire), terțului poprit ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE, am dispus înființarea popririi pana la încasarea sumei totale de 14700 . Pana la data prezentei, terțul poprit, nu s a conformat obligațiilor ce i se cuveneau conform disp art. 787, cod pr civ
Conform disp art 790 din noul cod cpc aveți posibilitatea sa sesizați instanta de executare în vederea validarii popririi


Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2023
gi-jane2, moderator
acum cat timp v-a fost trimisa asta?

Alte discuții în legătură

Contestatie poprire rusumaria1 rusumaria1 buna ziua am un salariat pentru care am primit o adresa de infiintare a popririi pe salar de la un executor judecatoresc. Salariatul vrea sa faca ... (vezi toată discuția)
Cu de lună se va face poprirea ? oanaportar oanaportar Bună ziua ! Astăzi a venit o Adresă de poprire pe numele unui salariat al instituției noastre. Vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns: - ... (vezi toată discuția)
Poprire cont alicess alicess Buna ziua, Am o poprire pe contul bancar si o descoperire de card la aceeasi banca. De 3 luni, banca imi opreste 1/3 din salariu insa nu a virat nicio suma ... (vezi toată discuția)