Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Sotul meu si sora lui au facut succesiunea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Sotul meu si sora lui au facut succesiunea ...

Buna ziua,
Sotul meu si sora lui, au facut taxa de mostenire a bunicilor lor, cei care erau proprietari! Soacra mea si socrul meu nu au avut nimic pe numele lor. Intre timp, soacrei mele i-a expirat buletinul si sustine ca trebuie luata de fiul ei in spatiu, desi fiica e mostenitoarea casei in care ea locuieste. odata luata in spatiu, ea are dreptul din cate am citit sa locuiasca, cu noi.
Intrebarea mea este urmatoarea.. exista vreun impediment pt care cumnata mea nu o poate lua in spatiu pe mama ei ?

Multumesc!

O zi buna!
Elenis2016, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
nu inteleg de ce unul din socrii, care e descendent al bunicilor nu e el mostenitorul si sunt nepotii.
in fine,,,, daca cumnata e proprietar pe casa unde locuieste, doar daca nu vrea, nu o ia in spatiu pe maica-sa
Toată proprietatea a fost pe numele bunicilor soțului, în viata este doar bunica în vârstă de 90 ani. Socrii mei nu au avut nimic pe numele lor. A decedat socrul meu și soacra nu are niciun drept. Cumnata mea are acte pe casa unde locuiește soacra în prezent și afirma ca noi tb sa o luam în spațiu, pt ca ea o are pe bunica ei în spatiu
Elenis2016, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
afirma ca noi tb sa o luam în spațiu, pt ca ea o are pe bunica ei în spatiu

poate s-o ia si pe maica-sa, nu e vreo problema
gi-jane2, moderator