avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua. În urmă cu o zi am fost amendat + ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua. În urmă cu o zi am fost amendat + retinerea permisului ...

Bună ziua. În urmă cu o zi am fost amendat + retinerea permisului de conducere pe 90 zile .
Mă deplasam pe un drum județean în apropierea unei localități în față mea circulă o mașină dacia logan a politiei ,mașină politiei circulă foarte încet , eu venind din spate am depășit mașină politiei chiar în dreptul indicatorului de întrare în localitate, după depășirea masinei de politie a ridicat piciorul după accelerație lăsând mașină sa curgă , în 300 metri ma oprit politia pentru depășirea vitezei în localitate spunându-mi că aparatul radar a înregistrat 108 km oră.
Eu sînt sigur că am avut viteză mult mai mica. Menționez că de la îndicatorul intrare în localitate și până la întrare propriu zisă în localitate sînt 500 metri.
În procesul verbal nu este scris modelul aparatului radar sau seria decât nr inmatriculare a masinei de poliției.
Credeți că pot contesta procesul verbal?
Am vreo șansă de câștig? Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 16:55, 20 Februarie 2023
Evident. Cred ca este o făcătură. Oricum, în plângerea contravențională să cereți înregistrarea și, de la "Drumuri", locul unde este montat indicatorul ( km x + metri)
Personal, cred ca e vorba despre orgoliul unui politian.
Verificați dacă datele personale au fost completate corect...
Cel mai important, pregătiți doi martori - dintre persoanele care, desigur, se aflau în masina d- voastră, după ce vedeți înregistrarea video.

- Aveți Răspunde pe bara portocalie, mai jos, vă rog să nu mai răspundeți prin citare. Mulțumesc -
Ultima modificare: Duminică, 19 Februarie 2023
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveți șanse nule de căștig dacă atacați în instanță procesul verbal de contravenție.

AUREL .M a scris:

Bună ziua. În urmă cu o zi am fost amendat + retinerea permisului de conducere pe 90 zile .
Mă deplasam pe un drum județean în apropierea unei localități în față mea circulă o mașină dacia logan a politiei ,mașină politiei circulă foarte încet , eu venind din spate am depășit mașină politiei chiar în dreptul indicatorului de întrare în localitate, după depășirea masinei de politie a ridicat piciorul după accelerație lăsând mașină sa curgă , în 300 metri ma oprit politia pentru depășirea vitezei în localitate spunându-mi că aparatul radar a înregistrat 108 km oră.
Eu sînt sigur că am avut viteză mult mai mica. Menționez că de la îndicatorul intrare în localitate și până la întrare propriu zisă în localitate sînt 500 metri.
În procesul verbal nu este scris modelul aparatului radar sau seria decât nr inmatriculare a masinei de poliției.
Credeți că pot contesta procesul verbal?
Am vreo șansă de câștig? 8Mulțumesc anticipat.

Polițianul avea obligația de a preciza tipul aparatului videoradar folosit și nr. hardului pe care s-ar fi înregistrat fapta. În lipsa acestora, sunt convins că se ascunde o țeapă cu epoleți; cel puțin așa am constatat ”pe propria piele”.
Doar după înregistrarea dosarului la judecătorie aveți posibilitatea de a observa înregistrarea video; pe care trebuie să o cereți înainte de judecarea pe fond. Odată cu întâmpinarea, inspectoratul trebuie să depună la dosar și ”proba” video. Oricum, nu angajați avocat decât în cazul în care ați văzut înregistrarea, pentru a cheltui doar 20 de lei, taxa de timbru, necesară pentru recuperarea permisului , până la pronunțarea instanței.

Nu exista o astfel de prevedere legala
IonPopescu-B a scris:

Polițianul avea obligația de a preciza [...] nr. hardului pe care s-ar fi înregistrat fapta.

Bună ziua , rog un cunoscător al legi să spună cum se poate proba în instanță ce model sau ce serie a avut aparatul radar montat pe mașină politiei din moment ce pe PV este scris doar nr înmatriculare a mașinii politiei.

Sau fiecare mașină a politiei este imperecheată doar cu un singur aparat radar.
Rog răspuns de la un moderator sau un cunoscător al legi.
Mulțumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Veridicitate probe video/foto radar adixadi adixadi Cum pot sti care este momentul inregistrarii vitezei, daca pe imagine viteza este aceeasi de la inceputul si pana la sfarsitul inregistrarii? Imaginile apar ... (vezi toată discuția)
Rog ajutor . repunere pe rol contestatie 123km/h pe restrictie 70km/h buna ... Nickolas887 Nickolas887 repunere pe rol contestatie 123km/h pe restrictie 70km/h buna ziua va rog un raspuns ce sanse am ? cum pot sa formulez ca eu nu am fost in acel sector de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, doua intrebari scurte: 1. am o contestatie pentru ... goldieczr goldieczr Buna ziua, doua intrebari scurte: 1. Am o contestatie pentru radar. Cum pot sa fac rost de inregistrarea video? (in contestatie este mentionat ca judecata sa ... (vezi toată discuția)