Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... In cazul unui accident rutier la locul de munca ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

In cazul unui accident rutier la locul de munca patronul te poate ...

In cazul unui accident rutier la locul de munca
patronul te poate obliga să plătești daune
Precizarile dv sunt insuficiente pentru analiza si eventual raspuns la obiect
In cazul unui eveniment rutier pot fi constatate defectiuni la bunul mobil sau culpa conducatorului auto,neatentie,etc
Accidentul s a produs in curtea firmei ,mașina a fost oprită și lăsată în treapta a doua,la ITP s a constatat frânele defecte
Mașina a pornit de pe loc și a prins angajatul între mașina în cauză și alta masina

ynocentta a scris:

Precizarile dv sunt insuficiente pentru analiza si eventual raspuns la obiect
In cazul unui eveniment rutier pot fi constatate defectiuni la bunul mobil sau culpa conducatorului auto,neatentie,etc

Sebi200, utilizator
Evenimentul produs trebuie cercetat de catre angajator pentru a respecta prevederile Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art.. 29 (1) Cercetarea evenimentelor este obligatorie şi se efectuează după cum urmează:
a) de către angajator, în cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporară de muncă;
(2) Rezultatul cercetării evenimentului se va consemna într-un proces-verbal.
Daca s-a inregistrat si accident de munca, se intocmeste dosar de cercetare AM. Dosarul se avizeaza de catre ITM. Firma inregistreaza AM si completeaza formularul FIAM.
Comisia de cercetare desemnata de angajator stabileste cauzele producerii evenimentului/ AM si responsabilitatile.
In baza responsabilitatilor stabilite in sarcina unei persoane, angajatorul poate sa recupereze cheltuielile de la persoana responsabila de producerea evenimentului.
Procuratura a decis că angajatul este vinovat deși ITP îl a declarat că frânele nu sunt în regula
Iar angajatul era angajat că manipulant marfa fiind vorba de o firma care se ocupa cu vânzare de materiale de construcție

POPA GHEORGHE a scris:

Evenimentul produs trebuie cercetat de catre angajator pentru a respecta prevederile Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art.. 29 (1) Cercetarea evenimentelor este obligatorie şi se efectuează după cum urmează:
a) de către angajator, în cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporară de muncă;
(2) Rezultatul cercetării evenimentului se va consemna într-un proces-verbal.
Daca s-a inregistrat si accident de munca, se intocmeste dosar de cercetare AM. Dosarul se avizeaza de catre ITM. Firma inregistreaza AM si completeaza formularul FIAM.
Comisia de cercetare desemnata de angajator stabileste cauzele producerii evenimentului/ AM si responsabilitatile.
In baza responsabilitatilor stabilite in sarcina unei persoane, angajatorul poate sa recupereze cheltuielile de la persoana responsabila de producerea evenimentului.

Sebi200, utilizator
Anagajatul avea dreptul si intrunea conditiile legale sa utilizeze vehicol daca era manipulant marfa?