avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inrudire -grad de rudenie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inrudire -grad de rudenie

Buna seara, exista relatie de rudenie intre o persoana si sotul verisoarei acesteia ? Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Martie 2023
mihay78, utilizator
Cel mai recent răspuns: mihay78 , utilizator 20:55, 16 Martie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Nu sunt rude. Sunt afini.
Persoana în cauză și verișoara acesteia sunt rude în linie colaterală pentru că au un ascendent comun, acesta fiind bunicul sau bunica, dacă sunt veri primari. (sau străbunicul/străbunica, dacă sunt veri "de-al doilea", cum se zice pe la țară).
Verii primari sunt rude de gradul 4. (verii "de-al doilea" sunt rude de gradul 6).
Persoana și soțul verișoarei ei sunt afini de același grad (4) precum gradul de rudenie care există între persoana și verișoara.
Ultima modificare: Joi, 16 Martie 2023
romascanu, moderator
Multumesc frumos de raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gradul de rudenie ContSters40598 ContSters40598 Ce grad de rudienie are sora bunicii mele? Gradul III de rudenie? Hmmm..am cam uitat cum e cu astea..si ma doare tare la audirea unor martori! Multam!:coffee: (vezi toată discuția)
Gradul 4 de rudenie catalinbanita catalinbanita Buna ziua! As dori sa ma lamuriti si pe mine... si sa imi raspundeti punctual. 1. Sotiile a doi frati se incadreaza in ``rude pana la gradul 4``? 2. Daca ... (vezi toată discuția)
Grad de rudenie danaenache danaenache daca sunt afin de gradul III cu o persoana , ma pot casatori cu ea? multumesc. (vezi toată discuția)