Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inrudire -grad de rudenie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inrudire -grad de rudenie

Buna seara, exista relatie de rudenie intre o persoana si sotul verisoarei acesteia ? Multumesc.
mihay78, utilizator
Nu. Nu sunt rude. Sunt afini.
Persoana în cauză și verișoara acesteia sunt rude în linie colaterală pentru că au un ascendent comun, acesta fiind bunicul sau bunica, dacă sunt veri primari. (sau străbunicul/străbunica, dacă sunt veri "de-al doilea", cum se zice pe la țară).
Verii primari sunt rude de gradul 4. (verii "de-al doilea" sunt rude de gradul 6).
Persoana și soțul verișoarei ei sunt afini de același grad (4) precum gradul de rudenie care există între persoana și verișoara.
romascanu, moderator
Multumesc frumos de raspuns