avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gradul de rudenie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gradul de rudenie

Ce grad de rudienie are sora bunicii mele? Gradul III de rudenie? Hmmm..am cam uitat cum e cu astea..si ma doare tare la audirea unor martori!
Multam!:coffee:
Cel mai recent răspuns: Iulia Bumbaru , utilizator 11:15, 17 Septembrie 2021
Cu cine ? Cu dvs? Gradul 4
Corect.
Ca sa va amintiti cum e cu aceste grade de rudenie, cautati pentru inceput ascendentul comun si apoi numarati ...;)
Ultima modificare: Marți, 5 Mai 2009
Rodica Ciobanu, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ascendentul comun este tatal celor 2 surori = strabunicul dvs.

........................................................strabunicul
...............................bunica....................................................sora bunicii
.................copilul bunicii (tatal sau mama dvs)
.......dumneavoastra


Urcati (desenand fragmente de dreapta) de la dvs la strabunic si coborati pe cealata parte de la strabunic la sora bunicii. Va ies 4 astfel de fragmente/linii = 4 grade.
Si ...piramida asta in trepte (care poate continua) raspunde la toate intrebarile. Spre pilda bunica si sora ei sunt rude de gradul 2. Bunica si un eventual copil al surorii ei sunt rude de gradul 3. Etc. etc.
Ultima modificare: Marți, 5 Mai 2009
romascanu, moderator
Hmm,..se pare ca da, este vorba despre gradul IV de rudenie!
Deci nu intra sub interdictia prev. de art.189 cpc!

Ok, dar mai jos, ce grad de rudenie avem?
Reclamanta a propus ca martor intro cauza civila pe cumnatul ei, acesta fiind fratele sotului ei.
Ultima modificare: Marți, 5 Mai 2009
ContSters40598, utilizator
Ok, mai bine intreb mai simplu: ce grad de rudenie este intre cumnati?

Alte discuții în legătură

Este corecta eliminarea martorului pe motiv de afinitate ? stroe maqrcel stroe maqrcel Am un proces de contestare a unui act de intretinere si martorul principal a fost respins pe motiv de rudenie prin afinitate.Gradul ar fi: eu(nepotul ... (vezi toată discuția)
Gradul 4 de rudenie catalinbanita catalinbanita Buna ziua! As dori sa ma lamuriti si pe mine... si sa imi raspundeti punctual. 1. Sotiile a doi frati se incadreaza in ``rude pana la gradul 4``? 2. Daca ... (vezi toată discuția)
Drept de mostenire verisoara mea primara a decedat fara mostenitori . rudele cele ... ALEXANDRU BUJOR ALEXANDRU BUJOR Verisoara mea primara a decedat fara mostenitori . Rudele cele mai apropiate in viata sintem 5 verisori primari veniti din tati care sint frati cu tatal ... (vezi toată discuția)