Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gradul de rudenie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gradul de rudenie

Ce grad de rudienie are sora bunicii mele? Gradul III de rudenie? Hmmm..am cam uitat cum e cu astea..si ma doare tare la audirea unor martori!
Multam!:coffee:
Cu cine ? Cu dvs? Gradul 4
Corect.
Ca sa va amintiti cum e cu aceste grade de rudenie, cautati pentru inceput ascendentul comun si apoi numarati ...;)
Rodica Ciobanu, Avocat
Ascendentul comun este tatal celor 2 surori = strabunicul dvs.

........................................................strabunicul
...............................bunica....................................................sora bunicii
.................copilul bunicii (tatal sau mama dvs)
.......dumneavoastra

Urcati (desenand fragmente de dreapta) de la dvs la strabunic si coborati pe cealata parte de la strabunic la sora bunicii. Va ies 4 astfel de fragmente/linii = 4 grade.
Si ...piramida asta in trepte (care poate continua) raspunde la toate intrebarile. Spre pilda bunica si sora ei sunt rude de gradul 2. Bunica si un eventual copil al surorii ei sunt rude de gradul 3. Etc. etc.
romascanu, moderator
Hmm,..se pare ca da, este vorba despre gradul IV de rudenie!
Deci nu intra sub interdictia prev. de art.189 cpc!

Ok, dar mai jos, ce grad de rudenie avem?
Reclamanta a propus ca martor intro cauza civila pe cumnatul ei, acesta fiind fratele sotului ei.
ContSters40598, utilizator
Ok, mai bine intreb mai simplu: ce grad de rudenie este intre cumnati?