Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna. Am o problema cu vecinul. Locuiesc intr-o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna. Am o problema cu vecinul. Locuiesc intr-o locuinte de serviciu. ...

Buna.
Am o problema cu vecinul.
Locuiesc intr-o locuinte de serviciu. Proprietarul este unitate de cult, la care lucrez. Am un vecin care intre in curte prin gard fara acordul nostru. Am spus de mai multe ori ca nu are voie sa intre. - sa intamplat de mai multe ori.
Acum la ultima intrare tot am spus sa nu intre fara voie ca un hot, sa intre prin poarta.
Fiul acest vecin a spus cs proprietatea pe care locuiesc nu e proprietate privata si poate sa intra tatal.
Intrebarea este :terenul e proprietate privata, pot sa interzic sa intre prin gard?
Omul asta face tot ce vrea el, si fiul da calul sub el.
Va rog spuneti ce am de facut, si exista lege pentru aceste fapte si care este.
Multumesc
Cu stima Zoltán
Proprietarul spatiului are obligatia legala sa execute imprejmuirea proprietatii
Informati oficial proprietarul spatiului

ynocentta a scris:

Proprietarul spatiului are obligatia legala sa execute imprejmuirea proprietatii
Informati oficial proprietarul spatiului

Terenul este imprejmuit corespunzator.
Cum am scris intre peste gard cu ajutorul unei scara. De aceea am spus vecinului sa inta prin poarta si totul e bine atunci,dar tot peste gard intra.
Intrebarea e ca pot sa spun ca terenul e proprietata privata? - si legea se refera si la el pentru ca a intrat fara voie la un teren privát.