avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum se vor derula tranzacțiile cu un spatiu comercial?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum se vor derula tranzacțiile cu un spatiu comercial?

Buna ziua,
Un SRL platitor de TVA, cu pro-rata, va cumpara un spatiu comercial nou de la un dezvoltator imobiliar, platitor de TVA. Cu spatiul respectiv doreste sa faca schimb cu o institutie bugetara (proprietara a unui spatiu). Cum se vor derula tranzactiile?
Multumesc.
Diana.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Martie 2023
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Transfer imobiliar vornicuelena vornicuelena Ma confrunt cu urmatoarea situatie: O societate care are un spatiu inchiriat, hotaraste sa vinda spatiul cu plata esalonata in mai multe rate, urmand ca actele ... (vezi toată discuția)
Facturare fara tva. cry_mitroi cry_mitroi Buna ziua, Am o societate comerciala neplatitoare de tva si vreau sa inchiriez un spatiu comercial de la o societate comerciala platitoare de tva. Am inteles ... (vezi toată discuția)
Vanzare constructie cota tva wwitza wwitza Am o societate comerciala Y platitoare de tva. In anul 2003 societatea X platitoare de tva a cumparat un spatiu comercial in valoare de 35.000 ron inclusiv ... (vezi toată discuția)