avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! O persoană din satul în are locuiesc ma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! O persoană din satul în are locuiesc ma hărțuieste ...

Bună ziua! O persoană din satul în are locuiesc ma hărțuieste moral de aproximativ 6 luni. Adică a pus pe cineva să mă urmărească și să-l anunțe când îmi duc animalele, ocazional, la păscut pe terenul meu care este împrejmuit. El fuge cu mașina după mine și ma amenință că-mi omoară animalele și mie îmi face plângere la politie să mă amendeze că traversez o parcela care o are el în concesiune. Dacă nu ma ajunge pe câmp, ma suna și ma amenință. Menționez ca eu am 6 capre. Ce pot să fac? Va rog să mă ajutați. Mulțumesc.
Plângere la politie pt amenințare,hartuire etc.Probabil distracția va va costa 2, 3 capre ,dacă vreți sa angajați avocat și sa aveți rezultate dar asta e ...Oricum la tara degeaba faceți plângere la postul local va mai cer milițienii 1 capra și doi iezi ca să vs bage în seama iar dacă celalalt cetățean e mai avut atunci șanse o.Varianta ar fi.plangeri la parchet,av angajat pt a supraveghea soluționarea acesteia etc.
Plângere la politie pt amenințare,hartuire etc.Probabil distracția va va costa 2, 3 capre ,dacă vreți sa angajați avocat și sa aveți rezultate dar asta e ...Oricum la tara degeaba faceți plângere la postul local va mai cer milițienii 1 capra și doi iezi ca să vs bage în seama iar dacă celalalt cetățean e mai avut atunci șanse o.Varianta ar fi.plangeri la parchet,av angajat pt a supraveghea soluționarea acesteia etc.
Pentru amenintar -daca aveti probe temeinice sesizati oficial politia teritoriala
Pentru a stopa actiunile persoanei,ocoliti parcela pe care acesta o are in concesiune
parcela dvs nu are deschidere la drum?
Are ieșire doar la carosabil. Pot ajunge ori prin sat, pe drumurile circulate de mașini, ori peste câmp, caz în care trebuie să traversez parcela respectivului concetatean.

adriandimitriu a scris:

parcela dvs nu are deschidere la drum?

Alte discuții în legătură

Oile si vecinii iuliana_nedelcu iuliana_nedelcu Detin o turma de aproximativ 70 de oi, capre,miei, iezi.De cateva zile un vecin ne ameninta si ne ataca ca ii luam piatra de la poarte cu copitele, ca facem ... (vezi toată discuția)
Lege&pasunat maxxwollf maxxwollf sunt propietarul unui teren ,aflat in continuarea locului unde am locuinta si gradina aferenta gospodariei,dar care nu este imprejmuit :este de lungime 150m si ... (vezi toată discuția)
Salutare, de cativa ani am probleme cu ciobanii ce intra cu turmele ... VladSuv VladSuv Salutare, de cativa ani am probleme cu ciobanii ce intra cu turmele pe proprietatea mea cauzand distrugeri, politia se pare ca nu vrea sa ia masuri, desi ... (vezi toată discuția)