Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare sume de la APIA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare sume de la APIA

Bună ziua. Un pensionar care primește anumite sume de la APIA în contul bancar trebuie sa declare aceste sume la ANAF și sa plătească impozit pe ele? Sau impozitul e reținut la sursa? Puteți sa-mi dati și baza legala dacă aceste sume se impozitează ( adică cod fiscal art. Etc) .Aceeași întrebare pt cineva care nu e pensionar. Multumesc.
george-neagu, moderator
Subvențiile de la APIA sunt venituri neimpozabile și nu se declara prin declaratia unica (nici de pensionar sau salariat).