Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare rjip
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare rjip

Va rog sa ma lamuriti!!PFA neplatitor de TVA,am primit in anul 2017 subventii APIA in contul bancar.toate operatiunile evidentiate in extrasul de cont trebuie trecute in RJIP pe anul respectiv?,sunt si depuneri de numerar si sume scoase pentru cheltuieli personale.
george-neagu, moderator
Da, toate.
Subventiile Apia din cate am inteles nu se impoziteaza.Daca din contul bancar de PFA am transferat o suma de bani intr-un depozit tot pe acelasi PFA,cum inregistrez in RJIP operatiunea?multumesc
In RJIP se trec toate incasarile care reprezinta venituri, chiar daca sunt neimpozabile si platile care reprezinta cheltuieli, chiar daca sunt nedeductibile. Calculul venitului net care se impoziteaza se calculeaza la sfarsitul anului cu ajutorul REV (registrului de evidenta fiscala).

Transferul intre conturi, ridicarea de numerar pentru nevoi proprii etc. nu de trec in RJIP.
OK.MULTUMESC