Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua , unchiul meu a primit un document de la ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua , unchiul meu a primit un document de la ANAF, in care ...

Buna ziua , unchiul meu a primit un document de la ANAF, in care scrie aceste lucruri:

Decizie de ridicare a măsurilor de executare silită.
In baza prevederilor art 230 alin (5) art 233 alin (3) art 234 si art 255 din legea nr 207/2016 privind codul de procedura fiscală, cu modificările si completările ulterioare, se ridica măsurile de executare silită aplicate debitorului Popescu.
-X- au fost achitate debitele ,potrivit dispozițiilor art 234 alin (1) lit a din Legea nr 207/2015, cu modificările si completările ulterioare.

Avand in vedere aceste motivații se ridica măsurile de executare silită aplicate debitorului Popescu.

Scrie ca poate depune contestație in 15 zile. Acum el a platit 2 rate la banca, rămăsese in urma cu plata, mai are doar o rata in urma. Ce vrea sa spuna mai exact acel document de mai sus?
Buna ziua,
Decizia se refera la o datorie pe care unchiul dvs. a avut-o la ANAF, nu la banca. Decizia inseamna ca s-au achitat datoriile si pentru acest motiv, unchiul dvs. nu mai este executat silit.