Forum Discuţii juridice Executare silită ANAF Adresa de instiintare privind infiintarea popririi
Discuție deschisă în Executare silită

ANAF Adresa de instiintare privind infiintarea popririi

Buna ziua,

Am primit in contul online de la ANAF o "Adresa de instiintare privind infiintarea popririi" in format .pdf si contine urmatorul text:

Dosar de executare nr. XXXX
Nr. XXXX din X.06.2018
Cod de identificare fiscala CNP-ul meu

În baza art.236 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare, va comunicam ca s-a luat masura indisponibilizarii sumelor existente, precum si cele viitoare provenite din încasarile zilnice în conturile în lei si/sau în valuta deschise la:

BANCA MEA XXXX

precum si pentru orice sume reprezentând venituri si disponibilitati banesti în lei si valuta, titluri de valoare sau alte bunuri mobile necorporale detinute si/sau datorate, cu orice titlu, dumneavoastra de catre:

FIRMA UNDE LUCREZ, CUI: XXXXX

sau pe care le va datora si/sau deþine în viitor în temeiul unor raporturi juridice existente.

Sumele urmaribile vor fi retinute si virate în conturile deschise la unitatea de Trezorerie a Statului Trezorerie Sector X, pe numele debitorului NUMELE MEU, CNP: XXXX pentru a stinge obligatiile fiscale/bugetare datorate de acesta, dupa cum urmeaza:

Denumirea obligatiei fiscale/bugetare: Sume din recup. debitelor prov. din drep. necuv
Categoria sumei de plata: D
Titlu executoriu nr. / data: XXXXXXX/X.X.2015

În temeiul art.233 alin. (7) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare, în cazul în care popririle înfiintate de organul de executare genereaza imposibilitatea de a va continua activitatea economica, cu consecinte sociale deosebite, va puteti adresa creditorului fiscal care poate dispune, la cererea dumneavoastra si tinând seama de motivele invocate, fie suspendarea temporara totala, fie suspendarea partiala a executarii silite prin poprire.
Suspendarea se poate dispune, o singura data, pe parcursul a 2 ani calendaristici pentru o perioada de cel mult 6 luni consecutive de la data comunicarii catre banca sau alt tert poprit a actului de suspendare a popririi.

Împotriva prezentului înscris se poate introduce contestatie la instanta judecatoreasca competenta, în termen de 15 zile de la comunicare sau luare la cunostinta, în conformitate cu prevederile art. 260 si 261 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare.
Conducatorul organului de executare, XXXX

Este prima oara cand primesc asa ceva. As dori sa stiu:

1. Unde pot sa caut online despre acest dosar/instiintare ?
Ideea este sa aflu mai multe despre acest dosar/instiintare. Cum s-a calculat de s-a ajuns la suma pe care o am de platit/poprire si altele.
In prima faza, eu consider ca este o greseala. Nu stiu despre ce este vorba. De ce ANAF-ul, cand trimite ceva, nu spune absolut toate informatiile ?
2. Nu stiu la ce se refera asta "Sume din recup. debitelor prov. din drep. necuv". Are legatura cu firma la care lucrez ? Oare firma nu a platit impozitele mele ?
Pana si pe o chitanta scrie numele produsului si pretul. In cazul meu numele "produsului" este ceva VAG si doar suma este clara. Este normal asa ceva ?
3. Am vazut ca titlul executoriu este din anul 2015. De ce abia acuma(2018) am primit aceasta informatie ?
4. Cumva se poate prescrie si cum ?
5. Am vazut este scris ca se poate face contestatie. Trebuie neaparat cum scrie acolo la instanta judecatoreasca ? Nu se poate trimite la ANAF ? Si daca se poate trimite pe email ?
6. Unde gasesc un formular de contestatie pentru cazul meu ? Contestatia cu ce motiv se poate face ?
7. Pana iau eu toate demersurile cu ajutorul celor care imi vor raspunde, as dori sa mai stiu daca poprirea incepe din prima zi de la instiintare, adica daca cumva saptamana asta imi dispar banii din banca, sau trebuie sa treaca un anumit numar de zile ? Cumva trebuie sa treaca 15 zile, cat am eu dreptul ca si timp pentru contestatie ?
8. In functie de raspunsurile primite, sper ca voi putea stii ce am de facut de acuma in colo, daca nu, o sa revin si cu aceasta intrebare in legatura cu pasii de urmat.

Va multumesc pentru timpul acordat.
Irina_sebea, utilizator
Completare 1:
9. Cumva, inainte de a primi "Adresa de instiintare privind infiintarea popririi" de catre ANAF, nu cumva trebuia sa fi primit somatie si decizia ?
Completare 2:
- Am fost la Administratia Sector X a Finantelor Publice sa aflu mai exact din ce cauza am primit "Adresa de instiintare privind infiintarea popririi" si la ce se refera "Sume din recup. debitelor prov. din drep. necuv".
- Acolo mi-au raspuns ca are legatura cu "Indemnizatia pentru cresterea copilului 0-2(3) ani" si ca trebuie sa ma duc la Agentia pentru plati si inspectie sociala a Municipiului Bucuresti Sector X.
- La aceasta Agentie am primit, in original, DECIZIA, care dateaza din anul 2014, privind recuperarea unor sume platite necuvenit cu titlu de "Indemnizatia pentru cresterea copilului 0-2(3) ani" si se refera la o perioada tocmai din anul 2011.
Domnul de la Agentie spune ca s-a trimis un plic cu decizia la Posta, iar Posta cica trimite in casuta postala acea foita prin care iti spune ca trebuie sa ridici ceva de la Posta(corespondenta), insa eu n-am primit acea foita, iar Agentia mi-a aratat plicul, care a si venit inapoi.
Nu puteau sa trimita plicul cu confirmare primire ? E normal sa se procedeze asa de neprofesionist, mai ales cand e vorba de bani ?
- Acuma eu nu ma leg de faptul ca am primit o singura luna niste bani din indemnizatie pe care nu trebuia sa-i fi primit si oricum nu stiam regulile.
Insa ce vreau eu acuma sa fac, si defapt sa aflu, daca pot sa invoc acuma, in anul 2018, faptul ca s-a prescris datoria. Stiu, ca datoriile fiscale se prescriu in 5 ani.

Intrebarea mea este: In cazul meu, de cand incepe numerotarea pentru prescriere ? Se numara din anul 2011 cand s-a intamplat sa primesc pe nedrept niste bani din indemnizatie ? Sau se numara din anul 2014 de cand s-a facut Decizia ? Nu mai zic ca instiintarea de la ANAF este din anul 2018.
Irina_sebea, utilizator
Completare 3:
Am avut conturi blocate, am platit banii pentru poprire si evident ca urmeaza sa fac contestatie. Daca eu castig, si avand in vedere aceasta propozitie "Sumele achitate de debitor in contul unor creante fiscale, dupa implinirea termenului de prescriptie, nu se restituie." , sa inteleg ca, chiar daca castig in urma contestatiei, mie nu mi se vor restitui banii pentru faptul ca deja am platit ? Cum era posibil sa nu platesc daca eu nu mai puteam sa folosesc conturile ? Cat de aberant !
De ce nu raspunde nimeni ? Am vazut tot felul de intrebari la care s-a raspuns, chiar si de catre avocati...