Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Procedura juridica
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Procedura juridica

Buna ziua,

poate fi data o persoana in judecata in lipsa probelor ? Poate porni un proces impotriva unei persoane daca nu exista niciun fel de dovada impotriva ei ? Nu trebuie administrate mai intai dovezi pentru a putea incepe un proces ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
in lipsa unei/unor minime dovezi o persoana nu poate fi actionata in instanta. in dreptul romanesc si nu numai exista prezumtia de nevinovatie. orice actiune impotriva unei persoane in lipsa dovezilor poate fi considerat un abuz.
Va multumesc pentru raspuns.
Bineinteles, ca se poate! Practic poti sa dai in judecata pe oricine pentru orice, pentru ca nu-i interzis. Mai greu este sa castigi vreun dosar fara a avea cu ce sa dovesti ca ai dreptate.
Iar, abuzul de drept, e adevarat, se pedepseste dar, zau, pana acum n-am vazut nici o amenda pentru asta.
"Sanctiunea" practic ar fi cheltuielile de judecata care trebuie platite.

:D Ma rog, sa nu fiu inteleasa ca sunt de acord cu introducerea oricarei cereri fara nici o baza legala.
Gabriela Mihai, Avocat
Vreti sa spuneti ca judecatorii incep un proces bazat doar pe vorbe ? Cum poate fi posibil asa ceva ? Acum inteleg de ce sunt atatea procese pe rol. Numarul proceselor s-ar reduce considerabil, daca ar exista o prevedere legala in care este specificat faptul, ca un proces poate incepe doar dupa administrarea probelor. Mai exact: nu exista dovezi, nu are loc procesul.
akinom0440, utilizator
Este o solutie sa se administreze probe inainte de a se incepe solutionarea unui litigiu .... :)