avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este normal sa platesc gunoiul la o casa ne locuita ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este normal sa platesc gunoiul la o casa ne locuita unde parintii ...

Este normal sa platesc gunoiul la o casa ne locuita unde parintii au decedat si nu sta nimeni de ani de zile?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:14, 1 Aprilie 2023
Studiați regulamentul de salubrizare aprobat prin HCL la primăria respectivă (căutați site-ul primariei și ultimul HCL care a actualizat regulamentul) și vedeți care sunt condițiile și documentele pe care trebuie să le respectați pentru a nu plăti acea taxa de salubritate.

Taxa de salbritate se achita anual pentru fiecare proprietate
Contribuabilul proprietar are obligatia ca anual sa incheie declaratie prin care comunica numarul persoanelor care locuiesc in proprietate
Exista localitati unde prin HCL s-a hotarat ca indiferent daca proprietatea este sau nu locuita,pentru asigurarea de fonduri la bugetul local sa se inregistrze cel putin una persoana


ynocentta a scris:
Exista localitati unde prin HCL s-a hotarat ca indiferent daca proprietatea este sau nu locuita,pentru asigurarea de fonduri la bugetul local sa se inregistrze cel putin una persoana

Si asta nu se numeste furt?
Cum sa platesc daca nu locuiesc acolo si nu produc gunoi? Idem alte taxe nelegate de impozit ci de numarul de persoane. Si ne plangem ca vestul ne critica. Au si de ce.
Sunteti indreptatit sa va exprimati dezacordul,nu sunteti singurul in aceasta situatie
Am precizat ca exista localitati care impun taxa salubritate pentru proprietati cel putin una persoana indiferent daca proprietatea este sau nu locuita
La fel exista localitati care tin cont de declaratia anuala a proprietarului care informeaza primaria ca proprietatea nu este locuita si nu se impun obligatii aferente salubritate
Aveti dreptul legal consfintit de legea fundamentala de acces neingradit la justitie unde puteti contesta HCL

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dacă proprietarul casei este decedat şi nu locuieşte nimeni ... Eszenc Eszenc Dacă proprietarul casei este decedat şi nu locuieşte nimeni în imobil, este legal să mă oblige la plata taxei de salubrizare? (vezi toată discuția)
Bună ziua, as dori să știu dacă e normal ca pentru ridicarea ... artimon artimon Bună ziua , as dori să știu dacă e normal ca pentru ridicarea gunoiului menajer să plătesc preț întreg și pentru locația din buletin și pentru casa ... (vezi toată discuția)
Salubrizare fidelia22 fidelia22 Buna ziua, Daca exista posibilitatea sa nu platesc in doua locuri salubritatea.,adica la doua adrese diferite?Cum procedez?(Primaria spune ca trebuie platit ... (vezi toată discuția)