avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, as dori să știu dacă e normal ca pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, as dori să știu dacă e normal ca pentru ridicarea ...

Bună ziua , as dori să știu dacă e normal ca pentru ridicarea gunoiului menajer să plătesc preț întreg și pentru locația din buletin și pentru casa de vacanta unde de fapt stau 2 luni pe an !Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 07:31, 8 Iulie 2023
Căutați pe site-ul primăriei unde aveți casa de vacanță și vedeți care e regulamentul privind salubritatea, adoptat prin HCL. În general se plătește o taxa lunara pentru o singură persoană și pentru respectivă locuinta.

Art. 2 In baza Legii nr. 101/ 2006 privind serviciul de salubrizare a localitatilor,
republicata, cu completarile si modificarile ulterioare si Ordinului nr. 82/2015 privind
aprobarea Regulamentului – cadru al serviciului de salubrizare a localitatilor, pentru
asigurarea finantarii serviciului de salubrizare, utilizatorii achita contravaloarea
serviciului de salubrizare prin tarife, in cazul in care are incheiat contract cu operatorul de
servicii sau prin taxa speciala in cazul in care nu are incheiat contract cu prestatorul de
serviciu.

Taxa de salubritate este anuala se poate achita fie integral intr-o transa fie in 2 transe la termenele 31.03 si 30.09 -in conformitate cu dispoziţiile art. 56 alin. 1 din Constituţie, potrivit carora
cetăţenii au obligaţia să contribuie la cheltuielile publice, prin impozite şi taxe;
in conformitate cu art. 139 alin. 2 din Constitutie,
impozitele si taxele locale se stabilesc de consiliile locale sau judetene

Majoritatea UAT pentru asigurarea fondurilor la buget au impus taxa salubrizare pentru orice rol fiscal=proprietate-indiferent daca proprietatea este sau nu locuita efectiv
Proprietarul/mostenitorii au obligatia sa incheie declaratie anuala prin care pe proprie raspundere declara numarul de persoane care domiciliaza provizoriu sau permanent la locatie
Exista precedente in justitie in care au fost anulate HCL de impunere taxa salubritate aferent rol fiscal si nu numar real persoane
Exista decizie a Avocatului poporului in 2018 care a statuat
"Aprobarea taxei de salubritate pe rol/ gospodărie, indiferent de numărul de persoane ce o compun, nu e conformă cu principiile taxării echitabile şi nici cu cel al nediscriminării utilizatorilor, fiind evidentă încălcarea acestor principii, din moment ce gospodăriile pot avea un număr diferit de persoane în compunere, iar cantitatea serviciului prestat este, prin urmare, diferită, în funcţie de numărul persoanelor ce compun respectivele gospodării",


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este normal sa platesc gunoiul la o casa ne locuita unde parintii ... Gratielamicu Gratielamicu Este normal sa platesc gunoiul la o casa ne locuita unde parintii au decedat si nu sta nimeni de ani de zile? (vezi toată discuția)
Cerificat fiscal cosmafurca cosmafurca Bună ziua, am şi eu o îmtrebare: vreau sa cumpar o casă iar eu am nevoie de certificatul fiscal de la proprietar. Impozitul pe anul 2016 va trebui platit ... (vezi toată discuția)
Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. locuiesc impreuna cu sotul ... Ma intereseaza Ma intereseaza Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. Locuiesc impreuna cu sotul la casa intr-o comuna in care am mai cumparat o casa pe care o renovam si in care ... (vezi toată discuția)