Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Primesc Prima de instalare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Primesc Prima de instalare?

Sunt șomer neindemnizat in Reșița jud Caras Severin. Dacă mă angajez și îmi stabilesc reședința la București primesc Prima de instalare? Și dacă trebuie să iau repartiție inainte. Conform Legii 76/2002 art.75 nu știu ce actualizări mai sunt
Valentin64, utilizator
Sunteti inregistrat la AJOFM?
Da.
Persoanele înregistrate ca șomeri la agențiile pentru ocuparea forței de muncă care se încadrează în muncă, potrivit legii, într-o altă localitate situată la o distanță mai mare de 50 km față de localitatea în care își au domiciliul sau reședința și, ca urmare a acestui fapt, își schimbă domiciliul ori își stabilesc reședința în localitatea respectivă sau în localitățile învecinate acesteia pot beneficia de o primă de instalare, neimpozabilă, destinată stimulării încadrării în muncă, asigurării cheltuielilor pentru locuire în noul domiciliu sau noua reședință, și/sau pentru reîntregirea familiei, după caz.
Am auzit că nu toți pot beneficia de ajutor cu prima de instalare, fiind condiționat de anumite localități agreate de guvern
Prima de instalare se acordă persoanelor care:
a) au domiciliul sau reședința în una dintre zonele prevăzute în Planul național de mobilitate și își stabilesc noul domiciliu sau noua reședință în una dintre zonele prevăzute în Planul național de mobilitate;
b) au domiciliul sau reședința în una dintre zonele prevăzute în Planul național de mobilitate și își stabilesc noul domiciliu sau noua reședință în altă zonă decât zonele prevăzute în Planul național de mobilitate;
c) au domiciliul sau reședința în altă zonă decât zonele prevăzute în Planul național de mobilitate și își stabilesc noul domiciliu sau noua reședință în una dintre zonele prevăzute în Planul național de mobilitate.

HG nr. 903 din 29 noiembrie 2016 pentru aprobarea Planului național de mobilitate
[ link extern ]