Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Cont bancar sotie in caz de deces al ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Cont bancar sotie in caz de deces al sotului imputernicit pe acest cont

Buna ziua ! Exista un cont bancar deschis pe numele mamei mele, iar tatal meu este imputernicit. In cazul in care tatal meu decedeaza, fiind in prezent intr-o stare incerta, care va fi situatia contului ? Mama mea va putea folosi in continuare, fara restrictii, sumele din acest cont ? Mentionez ca parintii mei sunt sot-sotie, cu acte legale. Multumesc anticipat !
sandavo, utilizator
titularul poate folosi contul fără probleme. in cazul decesului titularului, se pierde si împuternicirea. prin urmare, mama poate folosi banii. soldul contului va trebui însă declarat la succesiune.
titular e mama, normal ca poate folosi, daca deceda titularul, era o problema.
gi-jane2, moderator
Aici este problema, la succesiune, pentru ca nici eu si nici fratele NU avem pretentie la acesti bani , dar ne e teama ca acel cont sa nu fie blocat si mama sa nu poata beneficia de sumele din el inainte de procedura de succesiune care este un proces de durata. Nu am vrea sa aiba probleme cu legea in cazul in care foloseste din acesti bani ca sot supravietuitor , dar titular de cont, inainte de dezbaterea succesiunii .
nu are de ce sa fie blocat