Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari a blocului nu are presedinte ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari a blocului nu are presedinte de ceva ...

Asociatia de proprietari a blocului nu are presedinte de ceva vreme. Contul a fost inchis si nu se poate deschide altul decât daca administratorul este imputernicit de presedintele inexistent.
Administratorul tot amana convocarea adunarii generale pe diverse motive.
Cine este in drept sa convoace adunarea generala in acest caz?
Mulțumesc!
De ce a fost contul inchis?
[ link extern ]
Legea 196/2018
ART. 47
(1) După constituirea asociației de proprietari va avea loc cel puțin o dată pe an, în primul
trimestru, o întrunire a adunării generale a asociației de proprietari. Responsabilitatea cu privire la
convocarea anuală a cel puțin unei adunări generale a asociației de proprietari aparține
președintelui asociației de proprietari și membrilor comitetului executiv.
(2) Adunarea generală este alcătuită din toți proprietarii membri ai asociației de proprietari.
(3) Adunarea generală ordinară se convoacă de către:
a) președintele asociației de proprietari sau comitetul executiv;
b) cel puțin 20% din numărul proprietarilor membri ai asociației de proprietari.

(4) Proprietarii sunt anunțați, prin afișare la avizier și pe bază de tabel nominal convocator sau, în
cazul proprietarilor care nu au fost anunțați, pe baza tabelului nominal convocator, prin poștă cu
scrisoare recomandată, cu conținut declarat și confirmare de primire, asupra oricărei adunări
generale a asociației de proprietari, cu cel puțin 10 zile înainte de data stabilită, inclusiv cu privire
la ordinea de zi a adunării generale, cu excepția adunărilor generale extraordinare sau a adunărilor
generale reconvocate care se pot convoca, în condițiile prevăzute la alin. (3), cu cel puțin 3 zile
înainte de data stabilită.
În situaţia extraordinară în care în cadrul adunării generale nu este/nu poate fi ales un preşedinte, atribuţiile acestuia vor fi îndeplinite de către un membru al comitetului executiv ales prin decizie de către acesta conform prevederilor art. 55 din Legea nr. 196/2018, urmând ca în termen de cel mult 90 de zile de la data adunării generale să fie convocată o nouă adunare generală pentru alegerea unui nou preşedinte.

Deasemenea legea prevedea la art 56 ca ,:
2,in caz de încetare a mandatului preşedintelui înainte de termen, comitetul executiv convoacă, în termen de 5 zile de la încetarea mandatului, o adunare generală pentru alegerea unui nou preşedinte.
w_v_w_v, utilizator
Administratorul tot amana convocarea adunarii generale pe diverse motive.

Conform disp l nr 196/2018 adunarea generala poate fi convocata de catre presedinte,comitet executiv sau de minimum 20% dintre proprietari
în termen de cel mult 90 de zile de la data adunării generale să fie convocată o nouă adunare generală pentru alegerea unui nou preşedinte.
Scuze, unde este prevazut termenul respectiv?
mira55, utilizator
Dar nu ati precizat de ce nu mai aveti presedinte. Nu a preluat un membru din comitet cum zice prevede legea ?

Cum s-a ajuns aici?
Asociatia poate functiona foarte bine fara administrator, se poate functiona si chiar si fara cenzori sau comitet.
Dar fara presedinte nu,
La cine este stampila asociatiei de proprietari acum? Cum s-a inchis contul?

@ mira

Ce nu ati inteles exact ca vi s-a spus tot mai sus? Dupa ce lege functioneaza asociatia de proprietari?
Ramaneti fara presedinte apoi in maxim 5zile comitetul face o sedinta.
Daca nu se poate alege la acea sedinta un presedinte cineva din comitet preia si in 90 zile face iar sedinta.
Daca nici atunci nu se alege se tot reconvoaca sedinta iar si iar cu pauza de maxim 90 zile pana se alege un presedinte.
Ca la banca ii cer procesul verbal al adunarii generale printre altele care atesta ca este reprezentantul legal