Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Radiere masina veche, fara a fi vanduta la Remat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Radiere masina veche, fara a fi vanduta la Remat

Am un Renault 9 pe care nu-l mai pot folosi sau repara si nici duce la un Remat ca-l am undeva la tara, departe de un sediu Remat.
As avea de gand sa-l dau la tigani ca fier vechi, dar trebuie sa-l radiez in prealabil.
Altfel, am spatiu unde sa-l pastrez, atat la tara, cat si in orasul unde locuiesc - Dragasani, Valcea

Platesc impozit aiurea pe el de vreo 2-3 ani...
Ce trebuie sa fac sa-l scot de la impozitare?
Buna ziua.
Sa nu mai platiti impozit trebuie sa-l radiati din circulatie prin vanzare sau predare la remat.
Cu respect,Alexa...
trebuie ptr radiere la primaria de unde apartineti sa puteti dovedi ca aveti spatiu de depozitare a masinii ,apoi radiati la politie cu optiunea la cerere si depozitare la domiciliu si gata.Eu asa am facut.
Buna ziua.Eu am o masina Range Rover si momentan nu sunt in tara.As vrea sa o radiez dar fara sa o duc la Remat.Stie cineva daca mai pot dupa ce o radiez sa o inmatriculez si sa circul cu ea.Motivul pt care vreau sa o scot din uz etse pentru ca impozitul este destul de mare.

Va multumesc:D