avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua! cum se calculeaza un termen de 15 zile de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua! cum se calculeaza un termen de 15 zile de la comunicare ...

Buna ziua! cum se calculeaza un termen de 15 zile de la comunicare in situatia in care azi, 27.04 am primit in dosarul electronic hotararea instantei? Multumesc!
Cele 15 zile curg de la data comunicarii catre dvs. a hotararii instantei. Vedeti data cand a a fost transmis/ a intrat documentul de anuntare in dosarul dvs. electronic.
in 27.04 am deschis eu emailul pe care mi l-a comunicat instanta si nu am cum sa verific data cand ei l-au urcat in dosar, sistemul informatic nu-mi permite o astfel de verificare. Pare logic sa iau in considerare data deschiderii documentului, adica ziua de 27. Am citit insa regula asta si iar m-am incurcat:
Noul Cpc
Art. 181. - (1) Termenele, in afara de cazul in care legea dispune altfel, se calculeaza dupa
cum urmeaza:
2. cand termenul se socoteste pe zile, nu intra in calcul ziua de la care incepe sa curga
termenul, nici ziua cand acesta se implineste;
POPA GHEORGHE a scris:

Cele 15 zile curg de la data comunicarii catre dvs. a hotararii instantei. Vedeti data cand a a fost transmis/ a intrat documentul de anuntare in dosarul dvs. electronic.

Ca sa va lamuriti ar trebui sa vedeti dosarul de la arhiva tribunalului.
Articolul 154^1 NCPC
Comunicarea hotărârilor judecătorești
(1) Comunicarea hotărârilor judecătorești se va face, din oficiu, prin poștă electronică dacă partea a indicat instanței datele corespunzătoare în acest scop direct sau la solicitarea expresă a instanței în timpul procesului. Comunicarea va fi însoțită de semnătura electronică extinsă a instanței, care va înlocui ștampila instanței și semnătura grefierului de ședință.
(2) Hotărârile judecătorești se consideră comunicate la momentul la care au primit mesaj din partea sistemului folosit că au ajuns la destinatar potrivit datelor furnizate de acesta.
(3) Dacă comunicarea prin poștă electronică nu este posibilă din pricina lipsei datelor în acest sens sau sistemul folosit indică eroare în transmiterea prin poștă electronică,
comunicarea hotărârilor judecătorești se va face potrivit art. 154.

Termenul se împlinește pe data de 15.05.2023.
Ultima modificare: Duminică, 30 Aprilie 2023
Manuela Rășină, administrator
multumesc tare mult pentru ajutor!

Cristina_Ana a scris:

Articolul 154^1 NCPC
Comunicarea hotărârilor judecătorești
(1) Comunicarea hotărârilor judecătorești se va face, din oficiu, prin poștă electronică dacă partea a indicat instanței datele corespunzătoare în acest scop direct sau la solicitarea expresă a instanței în timpul procesului. Comunicarea va fi însoțită de semnătura electronică extinsă a instanței, care va înlocui ștampila instanței și semnătura grefierului de ședință.
(2) Hotărârile judecătorești se consideră comunicate la momentul la care au primit mesaj din partea sistemului folosit că au ajuns la destinatar potrivit datelor furnizate de acesta.
(3) Dacă comunicarea prin poștă electronică nu este posibilă din pricina lipsei datelor în acest sens sau sistemul folosit indică eroare în transmiterea prin poștă electronică,
comunicarea hotărârilor judecătorești se va face potrivit art. 154.

Termenul se împlinește pe data de 15.05.2023.

Alte discuții în legătură

Termen luare cunostință a hotărârii. Just-drept Just-drept Termenul comunicarii hotararii civile se ia in considerare de la data comunicării prin poșta română, prin aplicarea ștampilei a poștei pe plic sau de ... (vezi toată discuția)
Emitere certificat de informare sau nu? Ramona24 Ramona24 In situatia in care acum informarea nu mai este obligatorie, 1.dc partile se prezinta , dar nu ajung la intelegere, in afara de procesul verbal de ... (vezi toată discuția)
Comunicat mj referitor la posibilitatea de a transmite partilor hotararile in format electronic tzuku51 tzuku51 Am citit pe sit-ul MJ un comunicat pe care il redau partial. Stie cineva mai mult? A intrat in vigoare? Daca da,cu ce act normativ? Comunicat de presa ... (vezi toată discuția)