Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Bilanțul anual pentru ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Bilanțul anual pentru ong

Pentru ONG cu mai putin de 15 membri, am inteles ca cenzorul nu este obligatoriu, dar o situatie financiara trebuie depusa la finante la sfarsitul anului finaciar, asta implicand un contabil sau cunostinte de "contabilitate primara". Intrebarea este, care este procedura de depunere la finante situatia financiara a ONG? Multumesc.
george-neagu, moderator
Indiferent de numărul membrilor (sub sau peste 15) si de existenta cenzorului, situațiile financiare (bilanțul anual) se intocmeste și semnează de către un contabil autorizat membru ceccar.
După întocmirea bilanțului el trebuie aprobat împreună cu alte materiale, și de adunarea generală a asociației și apoi depus la finanțe.
Deci trebuie sa aveți în vedere sa va încadrați în termene.
Nu e nevoie sa aveți angajat contabil autorizat permanent pe asociatie ci e deajuns sa colaborați cu acea persoana pe un contract de prestări servicii contabile timp de câteva zile cât ii trebuie sa întocmească bilanțul.
george-neagu, moderator
Ok. multumesc. Dar pentru o asociatie non-profit cu 4 membri, este obligatoriu un contabil autorizat si semnatura lui, pentru depunerea situatiei financiare? Daca cenzorul face si asta, avand calitatea de contabil autorizat, este in regula?
Multumesc.
Cenzorul autorizat face ceva și contabilul autorizat face altceva.
Dacă cenzorul are și calitatea de contabil autorizat, sa va întocmească doar bilanțul și atât.
La sub 15 membrii nu va trebuie raportul cenzorului.
Situatiile financiare anuale sunt obligatorii pentru orice asociatie chir daca are doar 3 membri si nu a facut activitati economice nici nu are aproape nimic ca bani sau bunuri.... si totdeauna trebuie semnate de un contabil autorizat sau expert contrabil membru CECCAR. In niciun caz insa acela NU are voie sa fie cenzorul asociatiei, daca asociatia are cenzor ( la peste 15 membri e obligata sa aiba) pentru ca ar fi conflict de interese. Cenzorul, cand exista, face un raport de cenzor, nu semneaza situatiile financiare anuale - alea le semneaza reprezentatul legal ( ex. presedinte sau secretar general sau ce prevede statutul sau a mandatat CD / AG) si acel contabil membru CECCAR care poate avea diverse tipuri de relatie contractuala cu asociatia