Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Situatii financiare ong
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Situatii financiare ong

buna ziua,
am urmatoarea nelamurire: un ONG (Asociatie) din 2015 constituit din 3 membrii (presedinte,vicepresedinte si secretar) poate depune situatiile financiare daca nu are cenzor? Daca unul din membri este contabil, se pot depune situatiile doar cu semnatura administratorului sau e obligatoriu un contract cu un contabil autorizat (expert contabil)?
multumesc
Cenzorul intocmeste un raport care dupa ce este dezbatut si votat in adunarea generala, se atasaza la anexele care insotesc bilantul anual al ong. Dar asta se intampla si e impus prin lege, doar daca ong-ul are mai mult de 15 membrii cu drepturi depline. Altfel nu e obligatoriu.
Dar una peste alta, cenzorul face ceva si contabilul altceva. Deci pentru intocmirea si semnarea bilantului va trebuie un contract cu un contabil autorizat membru ceccar.