Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Dispută cu angajatorul pe sporul de specialist de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Dispută cu angajatorul pe sporul de specialist de clasă

Bună ziua.

La data de 01.03.2021, angajatorul mi-a încetat în mod abuziv raporturile de serviciu.
Instanta de judecată a suspendat executarea actului administrativ de încetare a raporturilor de serviciu în data de 13.04.2021.

În data de 02.05.2022 am câștigat un alt proces în urma căruia mi s-a comutat o sancțiune de diminuare a drepturilor salariale cu 20% pe 3 luni intr-una de mustrare scrisă.
Cu aceasta ocazie, angajatorul si-a dat seama că nu operase la momentul potrivit suspendarea platii sporului de specialist de clasă pe perioada în care m-am aflat sub efectele sancțiunii de diminuare, asa ca în data de 02.05.2022 a emis o dispoziție de suspendare a plății acestui spor pe perioada în care m-am aflat sub efectele sancțiunii mai blânde. Aceasta perioada a fost 30.12.2020 - 29.06.2021. După cum puteți observa, perioada de suspendare a plății sporului de specialist de clasă include și perioada 01.03.2021 - 12.04.2021 în care am avut incetate raporturile de serviciu.
Fiind in activitate cu data de 13.04.2021 (actul administrativ de încetare a raporturilor de serviciu fiind suspendat de la executare), dispoziția mi s-a aplicat corespunzător și mi-au fost reținute în 2022 sumele de bani reprezentând sporul de specialist de clasă corespunzător perioadei din 2021 in care am fost sub efectele sancțiunii. Numai că în perioada 01.03.2021-12.04.2021 având incetate raporturile de serviciu, dacă zero lei am produs, zero lei a încasat și angajatorul.
Judecata pe fond privind anularea actului administrativ de încetare a raporturilor de serviciu s-a încheiat pe 02.03.2023, când acesta a fost anulat definitiv de instanță, care mi-a acordat o despăgubire constând în toate drepturile salariale cuvenite perioadei 01.03.2021 - 12.04.2021.

Acum s-a trezit și angajatorul, că el nu a putut să încaseze nimic din sporul de specialist de clasă pe perioada în care am avut încetate raporturile de serviciu. Doreste sa încaseze acum, ulterior hotărârii instanței și reluării raporturilor de serviciu pentru perioada 01.03.2021-12.04.2021, în baza aceluiasi act administrativ emis in 02.05.2022, ceea ce nu a putut incasa atunci când raporturile mele de serviciu erau încetate.
Nu ar fi trebuit să emită un alt act administrativ, ulterior hotărârii instanței de repunere în drepturi ?

După părerea mea, actul administrativ invocat nu putea produce efecte juridice de natura afectării drepturilor salariale în perioada în care am avut incetate raporturile de serviciu, dat fiind momentul emiterii lui, când aceste drepturi nici nu apucaseră sa fie acordate de instanța.
Se poate vorbi despre suspendarea plății sporului de specialist de clasă doar în timpul existentei raporturilor de serviciu cu angajatorul respectiv.

Între timp, la data de 02.09.2022, au fost abrogate și prevederile legale privind suspendarea plății sporului de specialist de clasă pe durata efectelor sancțiunilor disciplinare.

Mai poate acum angajatorul, în mod legal, în baza actului administrativ emis pe 02.05.2022, să-mi rețină sporul de specialist de clasă pentru perioada 01.03.2021-12.04.2021, din despăgubirea acordată de instanță ?
virgil1971, utilizator