avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general aport capital social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

aport capital social

am o societate srl (cu doi asociati)
soldul raportului de gestiune a scazut foarte mult
cum pot creste soldul lui 371?
prin aport la capitalul social si inregistrez in ct 456 sau exista si alta posibilitate?
multumesc!
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2010
mikitud, utilizator
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 11:14, 27 Ianuarie 2010
In calitete de asociat puteti credita societatea; cu suma respectiva cumparati marfa si apoi dupa vanzare puteti returna banii.

Articolele contabile:

5311 = 4551 cu suma imprumutata;
371 = 401 cumparare marfa;
401 = 5311 plata furnizor;
5311 = 707 vanzare marfa;
4551 = 5311 restituire imprumut.

Situatia este prezentata in forma simplificata, dar s-a urmarit doar calea creditare-restituire.
daca e sa analizez intrebarea dvs , vazind ca ati trecut niste conturi contabile, as fi tentata sa cred ca sinteti contabil (a), dar fara sa va supar, va spun ca faceti confuzii intre termeni
Va rog reveniti si explicati ce situatie aveti si unde doriti sa ajungeti ...
multumesc pt.raspuns,dar nu cred ca e o solutie
scopul meu final este sa maresc soldul raportului de gestiune
daca restitui imprumutul nu realizez acest lucru
Atunci, nu restituiti imprumutul acum ci mai tarziu dupa ce rulati banii si, din adaosul comercial, soldul din raportul de gestiune va ajunge la valoarea dorita de dvs.
Soldul raportului de gestiune trebuie sa corespunda cu valoarea marfii la pret de vinzare.
Daca la inventariere, valoarea marfurilor existente la pret de vinzare este egala cu valoarea soldului raportului de gestiune, cresterea valorii din raportul de gestiune (a ct 371) se face prin achizitia de marfa de la furnizori.
Daca valoarea marfurilor la pret de vinzare existente faptic este mai mare decit soldul raportului de gestiune:
- fie sunt erori de inregistrare in raportul de gestiune (ceea ce duce si la erori in contabilitate). Acestea pot proveni din:
1 erori de inregistrare la rubrica de intrari: note receptie omise, majorari de pret neevidentiate
2 erori de inregistrare la rubrica iesiri: iesiri la valori mai mari decit cele reale
3 erori de calcul al soldului, adica: sold initial + intrari - iesiri nu este egal cu sold final.
- fie exista achizitii de marfa fara documente justificative (facturi de intrare + NIR) care au fost apoi vindute cu factura si evidentiate in raportul de gestiune la rubrica iesiri.

In primul rind nu ati precizat de ce doriti majorarea valorii raportului de gestiune si implicit a ct 371: pentru a exista corelatie intre faptic si scriptic sau pt a avea un stoc de marfa mai consistent.
Personal banuiesc ca prima varianta. Daca este vorba de aceasta varianta, trebuie sa analizati de ce ati ajuns in aceasta situatie si sa luati masurile oportune in functie de aceste motive.

Restituirea imprumutului nu are legatura cu raportul de gestiune, ci cu disponibilitatile banesti ale firmei.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Ianuarie 2010
t.simona, utilizator

Alte discuții în legătură

Monografie cabinet veterinar+pet shop dissy dissy Buna seara. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o monografie pt un cabinet veterinar? Mentionez ca are in incinta si un pet shop si achizitioneaza marfuri cu ... (vezi toată discuția)
Note contabile la comertul cu amanuntul Cristina Vasile Cristina Vasile Firma vinde online cu amanuntul piese auto, deci nu am stocuri. Pot sa vand fara sa evidentiez adaosul comercial in ct 378? adica adaosul se vede prin ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Buna seara.As avea si eu nevoie de o monografie contabila privind: -achizitia de marfa second-hand ,intracomunitara,de la furnizori neinregistrati in scopuri ... (vezi toată discuția)