Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mulțumesc! Cota mea este de 18,75 la sută din teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mulțumesc! Cota mea este de 18,75 la sută din teren și 28,75 ...

Mulțumesc! Cota mea este de 18,75 la sută din teren și 18,75 la sută din clădiri pentru care plătesc impozit de 15 ani.Tot atât deține și sora iar mama restul dar nu am făcut partajul .Nepoata căreia mama i.a cedat partea ei să o îngrijească a dărâmat anexele casei fără acordul meu intenționând să construiască o casă.Poate să facă asta fără acordul meu?
nicamarian551@gmail.com, utilizator
Nu poate. Dar de ce nu faceți partajul?
Moștenire...am considerat că după decesul mamei ar fi corect să facem partajul.Mama la 90 de ani a hotărât să-și cedeze partea ei cu toate că nepoata nu a ajutat.o cu nimic și acel teren a fost moștenirea tatălui meu.Poate să.mi ia dreptul la moștenire nepoata? Nu pot să atac acea donație?
Dreptul dvs la moștenire (cota pe care o aveti) nu vi-l ia nimeni.
Doar ca stați asa în coproprietate, la grămadă. Nu vreți sa faceți odată lumina și sa va luați fiecare partea?
Cat trăiește mama, nu puteți ataca nicio donație. După decesul mamei, puteți, dar procesul o sa coste, o sa dureze vreo 2-3 ani și tot ce veți obține este o sulta de la nepoata
raluk0207, utilizator