Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renunțare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renunțare la mostenire

Bună! Am nevoie de o lămurire legata de situația urmatoare: Mama mea deține, împreună cu fratele ei (vitreg) un imobil, moștenire de la părinți. Mamei mele i-a revenit un procent mai mare din moștenire dar cu toate astea, fratele împreună cu familia sa, a locuit în acea proprietate întotdeauna. Fratele a decedat cu sase luni în urma iar acum se va dezbate succesiunea. Mama intenționează sa dea declarație de renunțare ca să rămână toată proprietatea nepoatelor de la frate și soției acestuia, în defavoarea noastră căci partea ei, ne-ar fi revenit noua, copiilor ei, cândva. Mama are 70 ani și, cu circa 14 ani în urma a suferit un accident vascular cerebral după care, s-a recuperat. Poate face aceste demersuri fără un certificat de la medico-legal? Mulțumesc.
Există certificat de moștenitor de pe urma părinților mamei? (Cam așa ar rezulta din timpul verbal pe care l-ați folosit. Sau, altfel spus, prin ce anume „i-a revenit un procent mai mare”?).

Dacă da, atunci despre ce renunțare vorbim? (odată acceptată - și eventual cu CM eliberat - nu se mai poate pune problema renunțării).

Renunțare la moștenirea fratelui!? Păi nici nu are ce căuta la această moștenire, de vreme ce fratele are copii și soție supraviețuitoare.

Reveniți cu detalii.
romascanu, moderator
Da, poate face partajul cu rudele sale , lor sa le revina intreg imobilul si mamei sa i se dea o sulta pt partea ei. Poate sa isi si doneze cota ei, insa daca e singura sa avere si astfel va incalca rezerva succesorala, puteti ataca donatia dupa decesul ei.
Chiar si dvs ziceti ca s-a recuperat, pare ca nu mai e in parametrii de ziceti ca i-ar trebui certificat ? Nu ii trebuie.

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Există certificat de moștenitor de pe urma părinților mamei? (Cam așa ar rezulta din timpul verbal pe care l-ați folosit. Sau, altfel spus, prin ce anume „i-a revenit un procent mai mare”?).

Dacă da, atunci despre ce renunțare vorbim? (odată acceptată - și eventual cu CM eliberat - nu se mai poate pune problema renunțării).

Renunțare la moștenirea fratelui!? Păi nici nu are ce căuta la această moștenire, de vreme ce fratele are copii și soție supraviețuitoare.

Reveniți cu detalii.

Da, exista Certificat de moștenitor după bunicii mei. Da, mama deține un procent mai mare de la părinți, care au fost părinți naturali iar fratele ei a fost frate doar de tata. Da, vorbim de succesiunea după fratele mamei mele. Deci, imobilul în care locuiește familia unchiului meu, este moștenirea unchiului și a mamei mele. Nu știu de ce s-a stabilit o cota mai mare pentru mama mea. Întrebarea mea era, dacă am putea revendica și noi ceva, în cazul în care mama mea sa declarație de renunțare acum la succesiunea fratelui căci, ar vrea sa facă asta pentru nepoatele ei. Multumesc
mama dvs nu e mostenitoarea fratelui, ci nevasta si copiii lui. Mama e coproprietar si are o cota de proprietate, asta nu are legatura cu succesiunea dupa frate.
Cota unchiului va fi mostenita de sotie si copii si mama poate face partaj prin care iese din indiviziune fata de rude sau poate sa le doneze cota sa.
flori2009 a scris:

Întrebarea mea era, dacă am putea revendica și noi ceva, în cazul în care mama mea da declarație de renunțare acum la succesiunea fratelui căci, ar vrea sa facă asta pentru nepoatele ei.

Nu are are cum să dea declarație de renunțare la moștenirea fratelui, pentru că nici măcar nu va fi chemată la această moștenire. De ce? Din același motiv pentru care nici eu nu sunt chemată (pentru că nu sunt moștenitoarea defunctului). Nici mama dvs. nu este moștenitoare a fratelui ei. Moștenitorii defunctului sunt: soția lui supraviețuitoare și copiii defunctului. Frații și surorile defunctului vin la moștenire doar dacă nu există copii ai defunctului. (or, aici există)

Mama dvs. RĂMÂNE cu ceea ce a primit de la părinții ei, conform certificatului de moștenitor (despre care mi-ați spus că există).

Iar dacă vrea să ... scape de ceea ce are, atunci mama dvs. poate să vândă, poate să doneze etc. Adică să încheie un act între vii (între mama pe de o parte și Gigel cumpărătorul, pe de altă parte, ambii ...neîngropați) sau un act pentru cauză de moarte (testament al mamei).
Mama ar putea, spre pildă, să încheie un act de partaj cu nepoatele și soția defunctului. (prin care ele să primească imobilul, iar mama dvs. să primească o sultă = contravaloarea în bani a părții ei din imobil).
Dvs. puteți să emite pretenții doar după decesul mamei și numai daca mama ar da pe gratis (donație, testament), iar această liberalitate v-ar încălca rezerva. Dar, dacă vinde (contra unui preț) dacă împarte (și primește o sultă) etc. nu aveți ce pretenții să mai emiteți pentru că a primit bani în schimbul a ceea ce a dat.
romascanu, moderator