Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As dori sa știu dacă există în vreun act normativ ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As dori sa știu dacă există în vreun act normativ stipulat ...

As dori sa știu dacă există în vreun act normativ stipulat că operatorul local de apa are obligația de a face conectarea la rețeaua de canalizare. Eu am întrebat la operatorul de apa din Vălenii de Munte și mi s-a spus că ei nu au oameni pentru asta și să îmi caut eu firma sau echipa. Ori eu nu cunosc oamenii din oraș.
intrebati aici
[ link extern ]
Buna ziua! Da exista o hotarare in acest sens respectiv hotararea 1591 din 2002 asta daca nu a fost agrogata ulterior.
In prima faza dvs. trebuie sa depuneti o cerere la operatul local de apa, cerere care sa contina documentele prevazute la art. 33, alin, 1, respectiv
Orice utilizator, persoană fizică sau juridică, care doreşte să fie alimentat cu apă potabilă trebuie să depună la operatorul-furnizor o cerere de branşare şi utilizare a apei potabile din reţeaua de distribuţie a sistemului public de alimentare cu apă. Cererea va fi însoţită de certificatul de urbanism, planul de încadrare în zonă scara 1:500, şi actul de proprietate sau o împuternicire dată de proprietar.

De retinut, articolul 33, alineatul 3
(3) Toate cheltuielile de proiectare, avizare, execuţie, asistenţă tehnică, consultanţă, recepţie şi punere în funcţiune revin în sarcina operatorului.
dtc1315, utilizator
Dumneavoastră îmi vorbiți de branșarea la rețeaua de apă potabilă. Sunt deja branșat. Eu întrebăm despre rețeaua de canalizare .

dtc1315 a scris:

Buna ziua! Da exista o hotarare in acest sens respectiv hotararea 1591 din 2002 asta daca nu a fost agrogata ulterior.
In prima faza dvs. trebuie sa depuneti o cerere la operatul local de apa, cerere care sa contina documentele prevazute la art. 33, alin, 1, respectiv
Orice utilizator, persoană fizică sau juridică, care doreşte să fie alimentat cu apă potabilă trebuie să depună la operatorul-furnizor o cerere de branşare şi utilizare a apei potabile din reţeaua de distribuţie a sistemului public de alimentare cu apă. Cererea va fi însoţită de certificatul de urbanism, planul de încadrare în zonă scara 1:500, şi actul de proprietate sau o împuternicire dată de proprietar.

De retinut, articolul 33, alineatul 3
(3) Toate cheltuielile de proiectare, avizare, execuţie, asistenţă tehnică, consultanţă, recepţie şi punere în funcţiune revin în sarcina operatorului.