avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As dori sa știu dacă există în vreun act normativ ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As dori sa știu dacă există în vreun act normativ stipulat ...

As dori sa știu dacă există în vreun act normativ stipulat că operatorul local de apa are obligația de a face conectarea la rețeaua de canalizare. Eu am întrebat la operatorul de apa din Vălenii de Munte și mi s-a spus că ei nu au oameni pentru asta și să îmi caut eu firma sau echipa. Ori eu nu cunosc oamenii din oraș.
Cel mai recent răspuns: GCucu , utilizator 07:35, 8 Iunie 2023
intrebati aici
[ link extern ]
Buna ziua! Da exista o hotarare in acest sens respectiv hotararea 1591 din 2002 asta daca nu a fost agrogata ulterior.
In prima faza dvs. trebuie sa depuneti o cerere la operatul local de apa, cerere care sa contina documentele prevazute la art. 33, alin, 1, respectiv
Orice utilizator, persoană fizică sau juridică, care doreşte să fie alimentat cu apă potabilă trebuie să depună la operatorul-furnizor o cerere de branşare şi utilizare a apei potabile din reţeaua de distribuţie a sistemului public de alimentare cu apă. Cererea va fi însoţită de certificatul de urbanism, planul de încadrare în zonă scara 1:500, şi actul de proprietate sau o împuternicire dată de proprietar.

De retinut, articolul 33, alineatul 3
(3) Toate cheltuielile de proiectare, avizare, execuţie, asistenţă tehnică, consultanţă, recepţie şi punere în funcţiune revin în sarcina operatorului.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Iunie 2023
dtc1315, utilizator
Dumneavoastră îmi vorbiți de branșarea la rețeaua de apă potabilă. Sunt deja branșat. Eu întrebăm despre rețeaua de canalizare .

dtc1315 a scris:

Buna ziua! Da exista o hotarare in acest sens respectiv hotararea 1591 din 2002 asta daca nu a fost agrogata ulterior.
In prima faza dvs. trebuie sa depuneti o cerere la operatul local de apa, cerere care sa contina documentele prevazute la art. 33, alin, 1, respectiv
Orice utilizator, persoană fizică sau juridică, care doreşte să fie alimentat cu apă potabilă trebuie să depună la operatorul-furnizor o cerere de branşare şi utilizare a apei potabile din reţeaua de distribuţie a sistemului public de alimentare cu apă. Cererea va fi însoţită de certificatul de urbanism, planul de încadrare în zonă scara 1:500, şi actul de proprietate sau o împuternicire dată de proprietar.

De retinut, articolul 33, alineatul 3
(3) Toate cheltuielile de proiectare, avizare, execuţie, asistenţă tehnică, consultanţă, recepţie şi punere în funcţiune revin în sarcina operatorului.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compania apa furt pe fata costi11 costi11 As dori sa stiu daca se poate da in judecata compania apa din Bv pt a intra in legalitate, sau cel putin eu cred ca nu sunt in legalitate! Noi platim ... (vezi toată discuția)
Refuzul eliberarii unei adeverinte Dumitru Beniamin Hotea Dumitru Beniamin Hotea In urma cu 2 ani societatea de distributie apa -canal a efectuat lucrai de extindere a retelei de distributie pe strada unde locuim . Dupa finalizarea ... (vezi toată discuția)
Plata apa meteorică sau apa de ploaie baciu_fanica2000 baciu_fanica2000 Ce pot sa fac deoarece compania de distribuție a apei îmi facturează apa meteo. Menționez că nu locuiește nimeni la aceasta adresa deci nu am consum de ... (vezi toată discuția)