avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, după ce am fost cercetat într-un dosar ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, după ce am fost cercetat într-un dosar penal care ...

Buna ziua, după ce am fost cercetat într-un dosar penal care s-a finalizat de curând am primit 200 de zile amenda echivalentul la 50 de lei iar dacă nu achit atunci se va transforma în zile la penitenciar. Permisul a fost supendat pe cauza de alcool. Întrebarea este după ce se definitivează adică sa treacă cele 10 zile de la comunicare pot sa ma duc să-mi iau permisul?
Cel mai recent răspuns: Robert.b99 , utilizator 22:55, 4 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua! Potrivit art. 114 aliniatul 1, litera b) din Oug 195/2002, permisul dvs. de conducere a fost anulat. La art. 24 aliniatul 6 din aceeasi ordonanta gasiti si modalitatea prin care puteti obtine un alt permis de conducere. In cazul dvs. dupa 6 luni de la data la care achitati amenda impreuna cu dovada acesteia va puteti prezenta la examen.


dtc1315 a scris:

Buna ziua! Potrivit art. 114 aliniatul 1, litera b) din Oug 195/2002, permisul dvs. de conducere a fost anulat. La art. 24 aliniatul 6 din aceeasi ordonanta gasiti si modalitatea prin care puteti obtine un alt permis de conducere. In cazul dvs. dupa 6 luni de la data la care achitati amenda impreuna cu dovada acesteia va puteti prezenta la examen.



Examenul consta in doar proba practica?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis anulat CazacuMihai CazacuMihai buna seara am o mare nelamurire...pe 21 noiembrie 2014 am fost oprit de politie si consumasem alcool am refuzat echilotestul asa ca m.au dus la sange am avut ... (vezi toată discuția)
Vă rog să mă lămuriți: mi se anulează permisul? Lau79 Lau79 Buna seara, Am primit amenda penala in valoare de 4000 RON mai jos vedeti detalii.Se anuleaza permisul? Ora estimata: 08:30 Complet: P3 penal-cam ... (vezi toată discuția)
Interpretare solutie proces vxm vxm Buna ziua! Dupa 2 ani s-a finalizat procesul meu cu privire la conducerea unui autvehicul sub influenta bauturilor alcoolice. Am gresit grav si am recunoscut ... (vezi toată discuția)