Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, după ce am fost cercetat într-un dosar ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, după ce am fost cercetat într-un dosar penal care ...

Buna ziua, după ce am fost cercetat într-un dosar penal care s-a finalizat de curând am primit 200 de zile amenda echivalentul la 50 de lei iar dacă nu achit atunci se va transforma în zile la penitenciar. Permisul a fost supendat pe cauza de alcool. Întrebarea este după ce se definitivează adică sa treacă cele 10 zile de la comunicare pot sa ma duc să-mi iau permisul?
Buna ziua! Potrivit art. 114 aliniatul 1, litera b) din Oug 195/2002, permisul dvs. de conducere a fost anulat. La art. 24 aliniatul 6 din aceeasi ordonanta gasiti si modalitatea prin care puteti obtine un alt permis de conducere. In cazul dvs. dupa 6 luni de la data la care achitati amenda impreuna cu dovada acesteia va puteti prezenta la examen.

dtc1315 a scris:

Buna ziua! Potrivit art. 114 aliniatul 1, litera b) din Oug 195/2002, permisul dvs. de conducere a fost anulat. La art. 24 aliniatul 6 din aceeasi ordonanta gasiti si modalitatea prin care puteti obtine un alt permis de conducere. In cazul dvs. dupa 6 luni de la data la care achitati amenda impreuna cu dovada acesteia va puteti prezenta la examen.

Examenul consta in doar proba practica?