avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis anulat

buna seara am o mare nelamurire...pe 21 noiembrie 2014 am fost oprit de politie si consumasem alcool am refuzat echilotestul asa ca m.au dus la sange am avut 1,25 la prima si 1,15 la a doua. sa judecat tot si astazi am primit o instintare........PRIN PREZENTA VA COMUNICAM CA INCEPAND CU DATA DE 14.10.2015 VI S-A ANULAT PERMISUL DE CONDUCERE CATEGORIA B NR T00140470R CONFORM ART. 114 ALIN.1/B DIN OUG 195/2002.....cand pot da iara de permis si cum se face???? va multumesc o seara buna
Ultima modificare: Marți, 3 Noiembrie 2015
CazacuMihai, utilizator
Cel mai recent răspuns: CazacuMihai , utilizator 20:27, 1 Februarie 2016
Ce pedeapsa ati primit?
am primit o comunicare hotarere penala in care se hotaraste..in baza art336 alin.1 N Cod penal cu aplicarea art 396 alin.10 NCPP condamna pe inculpat la pedeapsa de 2000 de lei amenda ( 200 zile amnda x10 lei pe zi) pentru savarsirea infractiunii de conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului..Atrage atentia inculpatului asupra dispozitiilor art 63 si 64N COd penal, privind inlocuirea pedepsei amenzii cu inchisoarea respectiv cu prestarea unei munci neremunerate in folosul comunitati......dupa ce am primit asta am achitat amenda de 2000 de lei.....
Dupa 6 luni de la data executării pedepsei amenzii, va puteti prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere.
deci din data de cand am platit amenda 6 luni????? dau decat sala sau si traseu?? Si mai am o rugaminte ce acte imi trebui atunci ca sa pot da iara de permis??? va multumesc
Termenul de 6 luni curge de la data achitarii ( platii ) amenzii penale.
Articolul 116- OIg.195/2002
(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
a)au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
.............................
Pentru mai multe detalii privind redobandirea permisului dupa anulare gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

Alte discuții în legătură

Permis suspendat Cojocaru Vlad Cojocaru Vlad Buna seara, in urma cu 1 an am am savarsit fapta de conducere sub influenta alcoolui si am avariat o masina, timp in care am fost cercetat penal si trimis in ... (vezi toată discuția)
Se anulează permisul? Lungu28 Lungu28 În baza art.335 alin 2 ,cu aplicare 396 alin 10 cod proc .penala raportat la art 61 alin 4 lit C . Cod penal , Condamna pe inculpatul............ \"pedeapsa ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere -amenda penala cosmin0686 cosmin0686 Sal. anu trecut mi-a fost ridicat permisul ptr. alcool 1,10 % la probele biologice ,dupa un an m-am prezentat la judecatorie si am primit urmatorul ... (vezi toată discuția)