Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul mă obligă să vin in weekend la serviciu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul mă obligă să vin in weekend la serviciu deși ...

Angajatorul mă obligă să vin in weekend la serviciu deși contractul meu de munca este de luni pina vineri. As putea sa fac ceva in privinta asta ?
Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

Puteti sesiza ITM-ul.
Ce art din codul muncii as putea sa folosesc ? Si as putea sa ii cer sa imi de-a in scris ca ma obliga sa vin in weekend la serviciu?
Codul MUncii
Art.3
(1) Libertatea muncii este garantata prin Constitutie. Dreptul la munca nu poate fi ingradit.
(2) Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
(4) Orice contract de munca incheiat cu nerespectarea dispozitiilor alin. (1) -(3) este nul de drept.

Un răspuns concret in care să-mi spuneți ce art. din codul muncii ar putea încălca angajatorul in afara de art 137 care se refera la repaus săptămânal?