Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua. Daca într-un proces de partaj judiciar am ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua. Daca într-un proces de partaj judiciar am primit sentina ...

Buna ziua.
Daca într-un proces de paraj judiciar am primit sentina in prima instanta ,cu termen de apel in 30 de zile de la comunicare,acele 30 de zile sunt calendaristice sau lucratoare. Multumesc.
Cele 30 de zile se numesc zile libere conform codului de procedura civila și se calculează începând cu ziua următoare datei de pe plic ,ultima zi fiind ziua următoare datei când se împlinesc 30 de zile, cu alte cuvinte nu se calculează prima și ultima zi.Mai simplu spuneți la ce data v a fost comunicata sentința conform stampilei ce poarta data postei și noi va spunem.cand se împlinește termenul..
Pe plic e 28 mai, multumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Cele 30 de zile se numesc zile libere conform codului de procedura civila și se calculează începând cu ziua următoare datei de pe plic ,ultima zi fiind ziua următoare datei când se împlinesc 30 de zile, cu alte cuvinte nu se calculează prima și ultima zi.Mai simplu spuneți la ce data v a fost comunicata sentința conform stampilei ce poarta data postei și noi va spunem.cand se împlinește termenul..

Scuze 29 mai

sorinmicu77 a scris:

Pe plic e 28 mai, multumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Cele 30 de zile se numesc zile libere conform codului de procedura civila și se calculează începând cu ziua următoare datei de pe plic ,ultima zi fiind ziua următoare datei când se împlinesc 30 de zile, cu alte cuvinte nu se calculează prima și ultima zi.Mai simplu spuneți la ce data v a fost comunicata sentința conform stampilei ce poarta data postei și noi va spunem.cand se împlinește termenul..

Termenul.limita este 29 06 dar nu e recomandat sa așteptați pana în ultima clipa..