avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua. Daca într-un proces de partaj judiciar am ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua. Daca într-un proces de partaj judiciar am primit sentina ...

Buna ziua.
Daca într-un proces de paraj judiciar am primit sentina in prima instanta ,cu termen de apel in 30 de zile de la comunicare,acele 30 de zile sunt calendaristice sau lucratoare. Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cele 30 de zile se numesc zile libere conform codului de procedura civila și se calculează începând cu ziua următoare datei de pe plic ,ultima zi fiind ziua următoare datei când se împlinesc 30 de zile, cu alte cuvinte nu se calculează prima și ultima zi.Mai simplu spuneți la ce data v a fost comunicata sentința conform stampilei ce poarta data postei și noi va spunem.cand se împlinește termenul..
Pe plic e 28 mai, multumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Cele 30 de zile se numesc zile libere conform codului de procedura civila și se calculează începând cu ziua următoare datei de pe plic ,ultima zi fiind ziua următoare datei când se împlinesc 30 de zile, cu alte cuvinte nu se calculează prima și ultima zi.Mai simplu spuneți la ce data v a fost comunicata sentința conform stampilei ce poarta data postei și noi va spunem.cand se împlinește termenul..

Scuze 29 mai

sorinmicu77 a scris:

Pe plic e 28 mai, multumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Cele 30 de zile se numesc zile libere conform codului de procedura civila și se calculează începând cu ziua următoare datei de pe plic ,ultima zi fiind ziua următoare datei când se împlinesc 30 de zile, cu alte cuvinte nu se calculează prima și ultima zi.Mai simplu spuneți la ce data v a fost comunicata sentința conform stampilei ce poarta data postei și noi va spunem.cand se împlinește termenul..



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul.limita este 29 06 dar nu e recomandat sa așteptați pana în ultima clipa..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de apel tribunal taie taie Buna dimineata, In data de 08.10.2015(data postei) am primit raspuns de la Tribunalul Bucuresti pentru procesul judecat in data de 21.09.2015. In ... (vezi toată discuția)
Contestatiile se fac in 15 zile lucratoare sau calendarstice vallihullea vallihullea Am primit in stiintare de la Casa juddeteana de Pensii. A fost expediata conform stampilei de pe plic in data de 28 decembrie 2012. Am fost plecata din ... (vezi toată discuția)
Calcul numar zile pentru de raspuns la comunicare Adriana001 Adriana001 Am de raspuns la o comunicare in 15 zile de la primire. In cele 15 zile se numara inclusiv ziua care apare pe plic sau din ziua urmatoare?. Concret daca ... (vezi toată discuția)