avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Întrerupere plată cass persoană fără venituri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Întrerupere plată cass persoană fără venituri

Bună ziua! Anul trecut pe 7 iunie 2022 am încheiat un contract pentru plata cass ca persoană fără venituri, fiind ajutată cu banii de fiul meu. Am platit suma de 1530 până în mai 2023. Din păcate, nu prea am beneficiat de acest contract, pentru că atunci când aveam o problemă scoteam bani din buzunar a să o pot rezolva mai rapid, gen analize medicale, ecografie... Întrebarea mea este dacă trebuie cumva să reziliez această declarație unică, pentru că nu doresc să mai beneficiez de CASS în continuare . Nu vreau că anul viitor să fiu somată de ANAF să mi plătesc contribuțiile la sănătate. Vreau să înceteze contractul de plata cass.
Ultima modificare: Duminică, 18 Iunie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: chance1 , utilizator 13:31, 18 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ceea ce ați declarat in declaratia unica anul trecut și platit deja, e valabil pentru un an și atât. Daca nu mai depuneți o alta declaratie unica pentru a plăti pentru următoarea perioada in 2023, nu e nimic. Nu se prelungește automat.
Ultima modificare: Duminică, 18 Iunie 2023
george-neagu, moderator
Vă mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia unica pe 2023 Alo2016 Alo2016 In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai ... (vezi toată discuția)
La inceputul anului 2022, am ales sa platesc contributia la cass ... mirela.onciu mirela.onciu La inceputul anului 2022, am ales sa platesc contributia la CASS prin completarea cap II din declaratia unica, desi nu obtineam venituri care sa ma oblige. La ... (vezi toată discuția)
Declarare venit/pierdere fond de investitii in d212 cv_560206 cv_560206 Sunt II la norma de venit si asa am declarat in D212 pt 2022; am si platit inca din martie anul trecut impozitul (fiind pensionar cu norma redusa nu a fost ... (vezi toată discuția)