Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Întrerupere plată cass persoană fără venituri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Întrerupere plată cass persoană fără venituri

Bună ziua! Anul trecut pe 7 iunie 2022 am încheiat un contract pentru plata cass ca persoană fără venituri, fiind ajutată cu banii de fiul meu. Am platit suma de 1530 până în mai 2023. Din păcate, nu prea am beneficiat de acest contract, pentru că atunci când aveam o problemă scoteam bani din buzunar a să o pot rezolva mai rapid, gen analize medicale, ecografie... Întrebarea mea este dacă trebuie cumva să reziliez această declarație unică, pentru că nu doresc să mai beneficiez de CASS în continuare . Nu vreau că anul viitor să fiu somată de ANAF să mi plătesc contribuțiile la sănătate. Vreau să înceteze contractul de plata cass.
george-neagu, moderator
Ceea ce ați declarat in declaratia unica anul trecut și platit deja, e valabil pentru un an și atât. Daca nu mai depuneți o alta declaratie unica pentru a plăti pentru următoarea perioada in 2023, nu e nimic. Nu se prelungește automat.
george-neagu, moderator
Vă mulțumesc!