avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... La inceputul anului 2022, am ales sa platesc ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

La inceputul anului 2022, am ales sa platesc contributia la CASS ...

La inceputul anului 2022, am ales sa platesc contributia la CASS prin completarea cap II din declaratia unica, desi nu obtineam venituri care sa ma oblige. La momentul completarii baza de calcul era de 13800 adica de plata 1380. Acum vreau sa depun declaratia si in cap.I aferent CASS nu mi se permite sa completez cu aceeasi valoare, pe motiv ca in iulie salariul minim a fost marit si acum ar trebui sa platesc 1530 de lei cu toate ca eu am achitat contributia pe anul 2022 de 1380.
Intrebarea este, acum ar trebui sa declar pentru 2022 cass de 1530 si sa platesc diferenta pana la 1530? Multumesc mult pentru raspunsuri!

Alte discuții în legătură

Declaratia unica pe 2023 Alo2016 Alo2016 In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica pfa, cass platit anticipat wrunning wrunning Buna ziua! Ca persoana fizica, in anul 2018, nu am avut niciun fel de venit si la finalul anului am achitat suma de 1440 lei, echivalentul a 6 salarii minime ... (vezi toată discuția)
Notificare anaf neplata contributii la pfa voicudamian voicudamian Buna ziua, Am primit azi 14.12 notificare ANAF sector 6 privind nedeclararea CAS si CASS pentru veniturile din 2018. Subsemnatul sunt PFA si pensionar din ... (vezi toată discuția)