Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia Unica pe 2023
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia Unica pe 2023

In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai completez Capitolul 1 (venit efectiv realizat in 2022) ci sa completez doar Capitolul 2 - respectiv venitul estimat a fi obtinut in 2023?
Apreciez aspunsul unui profesionist, caci am gasit opinii contracdictorii.
Va multumesc aniticipat.
george-neagu, moderator
Se completeaza și prima parte pentru închiderea anului 2022.
george-neagu, moderator
se completeaza si CAP I - definitivarea anului 2022 .
Dar daca in estimarea facuta anul trecut ati trecut deja CAS si CASS , acum nu se mai reiau ci doar impozitul.
Buna ziua, domnule Grama.
Apreciez raspunsul.dvs. clar si la obiect.
Precizez ca intr-adevar, am completat deja CASS si CAS si impozitul datorate. deoarece
In momentul completarii formularul inteligent ANAF al DU acesta evidentioaza instantaneu obligatii de plata stabilite prin DU. Practic nici nu ai cum altfel, obligatiile de plata sunt stabilite automat pe masura completarii formularului inteligent.
De aceea intrebam daca mai e cazul sa declar acelasi lucru, tinand cont ca veniturile realizate s-au incadrat in cele estimate. Mai mult, obligatiile de plata stabilite automat prin DU pe 2022 le-am achitat deja, desi terrmenul de plata este 25 mai 2023 ptr anul 2022.
Pentru definitivarea declaratiei aferente lui 2022 voi completa veniturile efectiv realizate chiar daca sunt cam aceleasi cu cele estimate, desi formularul va stabili din nou obligatii de plata - care in cazul meu au fost deja achitate.
Va multumesc pentru pecizarile dvs.
Cu stima,
ati avut venituri peste plafonul de 12 salarii ? 30600 ?
CAS : 7650
CASS : 3060 ?
Atata aveti in declaratia de anul trecut la estimare ?
Nu, am avut venituri sub plafon, doar din inchiriere si investitii, deci
de plata fara CAS, doar impozit si CASS la 6 luni * 2550 ^ 10% = 1530
De ce ma intrebati?