avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia Unica pe 2023
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia Unica pe 2023

In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai completez Capitolul 1 (venit efectiv realizat in 2022) ci sa completez doar Capitolul 2 - respectiv venitul estimat a fi obtinut in 2023?
Apreciez aspunsul unui profesionist, caci am gasit opinii contracdictorii.
Va multumesc aniticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Martie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Alo2016 , utilizator 15:40, 15 Martie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se completeaza și prima parte pentru închiderea anului 2022.
Ultima modificare: Joi, 9 Martie 2023
george-neagu, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
se completeaza si CAP I - definitivarea anului 2022 .
Dar daca in estimarea facuta anul trecut ati trecut deja CAS si CASS , acum nu se mai reiau ci doar impozitul.
Buna ziua, domnule Grama.
Apreciez raspunsul.dvs. clar si la obiect.
Precizez ca intr-adevar, am completat deja CASS si CAS si impozitul datorate. deoarece
In momentul completarii formularul inteligent ANAF al DU acesta evidentioaza instantaneu obligatii de plata stabilite prin DU. Practic nici nu ai cum altfel, obligatiile de plata sunt stabilite automat pe masura completarii formularului inteligent.
De aceea intrebam daca mai e cazul sa declar acelasi lucru, tinand cont ca veniturile realizate s-au incadrat in cele estimate. Mai mult, obligatiile de plata stabilite automat prin DU pe 2022 le-am achitat deja, desi terrmenul de plata este 25 mai 2023 ptr anul 2022.
Pentru definitivarea declaratiei aferente lui 2022 voi completa veniturile efectiv realizate chiar daca sunt cam aceleasi cu cele estimate, desi formularul va stabili din nou obligatii de plata - care in cazul meu au fost deja achitate.
Va multumesc pentru pecizarile dvs.
Cu stima,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ati avut venituri peste plafonul de 12 salarii ? 30600 ?
CAS : 7650
CASS : 3060 ?
Atata aveti in declaratia de anul trecut la estimare ?
Nu, am avut venituri sub plafon, doar din inchiriere si investitii, deci
de plata fara CAS, doar impozit si CASS la 6 luni * 2550 ^ 10% = 1530
De ce ma intrebati?

Alte discuții în legătură

Declaratia unica pentru un cmi și inchirieri chirfeli chirfeli Va rog sa ma ajutati cu declaratia unica 212 pentru un CMI cu venituri din CMI si inchiriere spatiu.in valuta total sub 12 salarii minime. In 2022 la ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica 2023 inchiriere: venit net 2022 versus estimat 2022 delia mitroaica delia mitroaica Am un contract de inchiriere de la 1.03.2022 la 31.12.2023. Anul trecut am depus o declaratie unica cu venitul estimat din inchiriere. Anul acesta am depus ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica dividende cateldestept cateldestept Declaratie unica dividende: Pentru dividendele distribuite si platite in 2022, care este termenul depunerii declaratiei unice? 25 mai sau 30 de zile de la data ... (vezi toată discuția)