Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua am o intrebare la dumneavoastra,mama mea a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua am o intrebare la dumneavoastra,mama mea a murit in ...

Buna ziua am o intrebare la dumneavoastra,mama mea a murit in anul 2014 ,in urma cu 5 ani era foarte bolnava si nu a putut sa se prezinte la succesiunea dintre cei doi frati la tribunal ,ce am inteles ca daca nu sa prezentat a ramas casa si terenul fratelui ,cel care a deschis succesiunea. Tin sa va spun ca sora a cedat partea ei de casa si teren fratelui ,mama nu a putut sa se prezinte fiind bolnava.Va rog frumos sa imi spuneti daca se poate sa se faca un act fara ca celalat frate sa nu semneze ?Si cum trebuie sa procedez ?Astept raspunsul dumneavoastra.Multumesc.
Nu s-a facut niciun act, e hotărâre judecatoreasca, nu avea nimic de semnat. Cautati hotararea, vedeti ce s-a hotarat.
Multumesc .Puteti sa imi spuneti cum pot gasii hotararea judecatoreasca ,intrucat nu stiu in ce an a fost judecata ?

gi-jane2 a scris:

Nu s-a facut niciun act, e hotărâre judecatoreasca, nu avea nimic de semnat. Cautati hotararea, vedeti ce s-a hotarat.

Încercați pe portal just, dupa numele mamei la judecatoria de pe raza imobilului.
Va multumesc,am o intrebare la dumneavoastra,daca mama mea nu a semnat niciun act in insranta in favoarea fratelui ,eu si sora mea avem dreptul la casa parinteasca ? Sau a ramas matusa cu drept la casa si teren neprezentandu se mama la procesul fratelui ?

Manuela Rășină, administrator
Mama nu avea ce sa semneze in instanta, in instanta. Vedeti intai ce s-a hotarat.
Mama putea sa isi trimita un reprezentant, ea din pacate a ales sa nu se apere.
Vedeti intai hotararea