avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua am o intrebare la dumneavoastra,mama mea a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua am o intrebare la dumneavoastra,mama mea a murit in ...

Buna ziua am o intrebare la dumneavoastra,mama mea a murit in anul 2014 ,in urma cu 5 ani era foarte bolnava si nu a putut sa se prezinte la succesiunea dintre cei doi frati la tribunal ,ce am inteles ca daca nu sa prezentat a ramas casa si terenul fratelui ,cel care a deschis succesiunea. Tin sa va spun ca sora a cedat partea ei de casa si teren fratelui ,mama nu a putut sa se prezinte fiind bolnava.Va rog frumos sa imi spuneti daca se poate sa se faca un act fara ca celalat frate sa nu semneze ?Si cum trebuie sa procedez ?Astept raspunsul dumneavoastra.Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu s-a facut niciun act, e hotărâre judecatoreasca, nu avea nimic de semnat. Cautati hotararea, vedeti ce s-a hotarat.
Multumesc .Puteti sa imi spuneti cum pot gasii hotararea judecatoreasca ,intrucat nu stiu in ce an a fost judecata ?

gi-jane2 a scris:

Nu s-a facut niciun act, e hotărâre judecatoreasca, nu avea nimic de semnat. Cautati hotararea, vedeti ce s-a hotarat.

Încercați pe portal just, dupa numele mamei la judecatoria de pe raza imobilului.
Va multumesc,am o intrebare la dumneavoastra,daca mama mea nu a semnat niciun act in insranta in favoarea fratelui ,eu si sora mea avem dreptul la casa parinteasca ? Sau a ramas matusa cu drept la casa si teren neprezentandu se mama la procesul fratelui ?

Ultima modificare: Marți, 4 Iulie 2023
Manuela Rășină, administrator
Mama nu avea ce sa semneze in instanta, in instanta. Vedeti intai ce s-a hotarat.
Mama putea sa isi trimita un reprezentant, ea din pacate a ales sa nu se apere.
Vedeti intai hotararea

Alte discuții în legătură

Sucesiune cu probleme va rog sa mi rsp.in anul 1976 a decedat tatal meu,in anul 1993 ... olga2011 olga2011 va rog sa mi rsp.in anul 1976 a decedat tatal meu,in anul 1993 a decedat mama.o sora a deschis sucesiune dupa mama doar, si a castigat toata casa,ceilalti 2 ... (vezi toată discuția)
Casa renovata,lipsa dovezi olga2011 olga2011 sora mea a modificat casa parintesaca,renovata de la fundatie, in 1969,cu banii ei,in casa au ramas o un frate si parintii,ea si-a pastrat o camera si o ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate cu probleme olga2011 olga2011 suntem doi frati,dupa 25 de ani unul din mostenitorii titlului de proprietate avut in comun cu al frate il contesta si cere sa ramina numai el pe titlu pe ... (vezi toată discuția)