Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, numele meu este Sorin , va adresez ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, numele meu este Sorin , va adresez următoarea întrebare. ...

Buna ziua, numele meu este Sorin , va adresez următoarea întrebare. Un prieten, mi a împrumutat o sumă de banii in valoare de 4000 lei, suma din care am reușit să achit o parte. In ultimele 2 luni nu am mai reușit să îi dau înapoi din restanță, acesta neavând cu mine in contract fizic ci doar verbal neînregistrat, acesta mă tot amenință că vine la locul meu de muncă și mă va face de râs, că îmi va căuta șefii sa îi spună despre mine, îmi va face plângere penală pentru înșelăciune. Doresc să știu dacă este normal ce vrea să facă și cum mă pot apăra
Nu prea vad cum sa va aparati, nu il puteti impiedica sa faca ce zice, desi nu o sa aiba rezultate..Incercati sa ii dati banii inapoi.
Pai și ce treabă are firma mea, cu ce avem noi in comun?!
Este normal sa vii și să ameninți că te face de râs în fața la toți colegii.

gi-jane2 a scris:

Nu prea vad cum sa va aparati, nu il puteti impiedica sa faca ce zice, desi nu o sa aiba rezultate..Incercati sa ii dati banii inapoi.

Bineinteles ca nu e normal, normal e sa ii dati banii.
Pai a fost o perioadă mai nasoala. Pentru mine, ne am pus de comun acord că mă așteaptă. Și dintr o data, a devenit agresiv.
Nu a fost rea intenție de a nu i da banii. Pur și simplu, am avut niste probleme

gi-jane2 a scris:

Bineinteles ca nu e normal, normal e sa ii dati banii.

Încercați sa ajungeti la i intelegere, nu va ajuta sa vina la munca. Nu aveti cum sa il impiedicati si degeaba veti lua masuri apoi ca raul e facut.