avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sistem fotovoltaic ca mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sistem fotovoltaic ca mijloc fix

buna ziua ,
o societate a achizitionat un sistem fotovoltaic va rog unde se incadreaza ca si mijloc fix? multumesc frumos
Ultima modificare: Vineri, 7 Iulie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:50, 8 Iulie 2023
Ca sa fie incadrat in categoria mijloacelor fixe, un bun material trebuie sa aiba o valoare de intrare in patrimoniu mai mare sau egala cu 2.500 de lei.
In caz contrar, daca valoarea bunului este mai mica de 2.500 de lei, acesta va fi considerat obiect de inventar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare bun la obiect de inventar sau mijloc fix sain sain S-a achizitionat un telefon mobil la o valoare fara tva de 1.900 lei.Va fi inregistrat in contabilitate la mijloc fix avand in vedere valoarea lui de peste ... (vezi toată discuția)
Obiecte de inventar versus mijloace fixe emaio emaio Buna ziua. Puteti sa imi spuneti cum ar fi bine sa inregistrez o unitate pentru calculator in valoare de 1100 lei:mijoc fix sau obiect de inventar.Ca valoare ... (vezi toată discuția)
Clasificare mijloc fix lidiao lidiao Buna ziua, am trei mijloace fixe si doresc sa stiu daca le-am incadrat bine in codul de clasificare a mj.fixe. - semiremorca - cui picamar pentu excavator - ... (vezi toată discuția)