avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiu de cotizare concediu medical! Bună ziua, dacă ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiu de cotizare concediu medical! Bună ziua, dacă sunt angajat ...

Stagiu de cotizare concediu medical!
Bună ziua, dacă sunt angajat de pe 11 ianuarie 2023 și pe 14 iulie am avut o internare în spital, a fost îndeplinit stagiul de cotizare de 6 luni pentru a putea beneficia de concediu medical? De la firma nu vor sa îmi elibereze adeverinta de salariat standard ceruta din spital deoarece spune ca nu beneficiez de concediu medical!
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 01:23, 25 Iulie 2023
Tind sa cred ca au dreptate cei de la firma
Articolul 7 din OUG 158/2005 spune:
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d^1) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Ce ocupatie ati avut inainte de a va angaja acolo?
Ultima modificare: Miercuri, 19 Iulie 2023
Ionut.ion, utilizator
Ati avut alt angajator pana la 11.01.2023?
Am avut în perioada februarie iunie 2022

elizacristina a scris:

Ati avut alt angajator pana la 11.01.2023?

Ultima modificare: Miercuri, 19 Iulie 2023
Dumitru67, utilizator
Pai și 11.01.2023-14.07.2023 ( data internării în spital) nu echivalează 6 luni?

Ionut.ion a scris:

Tind sa cred ca au dreptate cei de la firma
Articolul 7 din OUG 158/2005 spune:
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d^1) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Ce ocupatie ati avut inainte de a va angaja acolo?

Nu, acolo spune 6 luni anterior lunii in care primesti concediul
In cazul dvs. trebuia 01.01.2023-30.06.2023 sa fie 6 luni...

Dar am intrebat si mai sus, ce ati facut inainte de acest job?
Poate puteti lua perioada lipsa de acolo...

Alte discuții în legătură

De ce refuza angajatorul plate concediului medical al soției? ... Alexandru9898 Alexandru9898 De ce refuza angajatorul plata concediului medical al soției? Soția are 5 luni stagiu cotizare la fostele locuri de muncă plus o lună la actualul loc pe ... (vezi toată discuția)
Concedii medicale larisaalina larisaalina Va rog mult sa ma ajutati. Am urmatoarea situatie:un angajat care a avut 10 zile lucratoare de concediu medical in luna ianuarie 2012. A fost angajatul nostru ... (vezi toată discuția)
Concediu medical denysady89 denysady89 buna ziua. am si eu o nelamurire in legatura cu concediu medical. am fost in postnatal,iar pe 27 dec 2014 am reluat locul de munca si pe 20 ianuarie m-am ... (vezi toată discuția)