Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitul microintreprinderilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitul microintreprinderilor

Stie cineva o baza legala si concreta pentru procentul impozitului pe veniturile microintreprinderilor in 2010?#-o
Acela e un comunicat de presa. O baza in care sa stiu daca platesc 16% sau un alt procent exista?
In legea bugetului de stat exista pozitie de venituri din impozitul pt microintreprinderi, dar nu spune nimic despre procent.
Eu de baza care stabileste procentul de impozit in 2010 intreb.#-o
"Baza" la care va referiti este Codul fiscal, respectiv Titlul IV referitor la impozitul pe venitul microintreprinderilor, despre care Ministerul finantelor spune ca si-a incetat aplicabilitatea, urmand ca si aceste intreprinderi sa aplice in 2010 Titlul II din Codul fiscal- impozitul pe profit.
Paven Florentina a scris:

"Baza" la care va referiti este Codul fiscal, respectiv Titlul IV referitor la impozitul pe venitul microintreprinderilor, despre care Ministerul finantelor spune ca si-a incetat aplicabilitatea, urmand ca si aceste intreprinderi sa aplice in 2010 Titlul II din Codul fiscal- impozitul pe profit.

Sunt de acord cu dumneavoastra, dar ca si in drept, si in contabilitate avem nevoie de actul ce reglementeaza o anumita masura. Intrebarea mea de baza, de fapt, este prin ce act (HG, OM, Lege, samd ) spune Ministerul Finantelor ca si-a incetat aplicabilitatea, caci declaratiile de presa nu sunt acte legislative!
Este vorba despre interpretarea art. 107 din Codul fiscal, unde au fost prevazute cotele pentru impozitul microintreprinderilor in mod expres doar pentru anii 2007, 2008 si 2009.