avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, as dori sa aflu daca ordinul 50/05.03.1990 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, as dori sa aflu daca ordinul 50/05.03.1990 pct 129 ...

Buna ziua, as dori sa aflu daca ordinul 50/05.03.1990 pct 129 este abrogat sau este valabil. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:53, 20 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Da, Ordinul 50/1990 este abrogat in intregime prin Legea 19/2000. care a intreat in vigoare la 01.04.2001.

Asadar, inclusiv pct. 129. Activitatea prestată la confecţionarea şi construcţia navelor, inclusiv montarea şi probarea instalaţiilor şi agregatelor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca aveti ani de stagiu care se incadreaza in ordinul 50 poz.129, acestia produc in continuare efecte.
Adica.aduc:
-Stagiu aferent de 3 luni/an daca sunt cel putin 5 ani.
-Reducere de 4 luni/an.
-Majorare de punctaj de 25% pentru acea perioada.
Am facut o greseala este vorba despre pct 129 din
" GRUPA II DE MUNCĂ
-------------------
Lista locurilor de muncă, activităţilor şi categoriilor profesionale stabilită conform art. 2 din Decretul-Lege nr. 68/1990"
129. Activitatea de colectare şi transport a reziduurilor menajere şi stradale (inclusiv incinerarea gunoaielor).
Va cer scuze pentru greseala facuta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru iesirea la pensie sunt aplicabile in continuare prevederile Ordin nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994.
Se emite adeverinta de catre firma unde s-a desfasurat activitatea sau de catre firmna care detine arhiva.
Ce pot face daca angajatorul nu face demersurile necesare pt a beneficia de beneficiile grupei de munca ? Adeverintele de vechime emise nu contin prevederea ca s-a muncit in conditii deosebite de munca.

Alte discuții în legătură

Bună ziua, am lucrat timp de 8 ani ca acumulatorist auto, la ... reli.dragan@yahoo.com reli.dragan@yahoo.com Bună ziua, Am lucrat timp de 8 ani ca acumulatorist auto, la atelierul de acumulatori din cadrul Auto Cobălcescu. Lucram cu acid sulfuric și plumb ... (vezi toată discuția)
Nerecunoasterea grupei de munca CoceaCorneliu CoceaCorneliu Am fost angajat la o turnatorie de feroase ca inginer, in perioada 19.08 1985 - 1.05. 1988. In cartea de munca am incadrarea la clasa 21, gr. B. Am fost la ... (vezi toată discuția)
Grupa i de munca inscrisa in carnetul de munca ancfd ancfd In cartea mea de munca , apare incadrarea in gr. I de munca in perioada 1978-1998 conform HG 456/90 in procent de 100%,lucrand in industria chimica. Va rog ... (vezi toată discuția)