Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, as dori sa aflu daca ordinul 50/05.03.1990 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, as dori sa aflu daca ordinul 50/05.03.1990 pct 129 ...

Buna ziua, as dori sa aflu daca ordinul 50/05.03.1990 pct 129 este abrogat sau este valabil. Va multumesc
Buna ziua,

Da, Ordinul 50/1990 este abrogat in intregime prin Legea 19/2000. care a intreat in vigoare la 01.04.2001.

Asadar, inclusiv pct. 129. Activitatea prestată la confecţionarea şi construcţia navelor, inclusiv montarea şi probarea instalaţiilor şi agregatelor.
Daca aveti ani de stagiu care se incadreaza in ordinul 50 poz.129, acestia produc in continuare efecte.
Adica.aduc:
-Stagiu aferent de 3 luni/an daca sunt cel putin 5 ani.
-Reducere de 4 luni/an.
-Majorare de punctaj de 25% pentru acea perioada.
Am facut o greseala este vorba despre pct 129 din
" GRUPA II DE MUNCĂ
Lista locurilor de muncă, activităţilor şi categoriilor profesionale stabilită conform art. 2 din Decretul-Lege nr. 68/1990"
129. Activitatea de colectare şi transport a reziduurilor menajere şi stradale (inclusiv incinerarea gunoaielor).
Va cer scuze pentru greseala facuta.
Pentru iesirea la pensie sunt aplicabile in continuare prevederile Ordin nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994.
Se emite adeverinta de catre firma unde s-a desfasurat activitatea sau de catre firmna care detine arhiva.
Ce pot face daca angajatorul nu face demersurile necesare pt a beneficia de beneficiile grupei de munca ? Adeverintele de vechime emise nu contin prevederea ca s-a muncit in conditii deosebite de munca.